آشنایی با علم اقتصاد و تعاریف آن

آشنایی با علم اقتصاد و تعاریف آن


شما هم می خواهید بدانیم که علم اقتصاد چیست و برچه پایه هایی استوار است. برای این که کلیات علم اقتصاد را بفهمید باید ابتدا با واژه های اقتصادی آشنا شوید. علم اقتصاد هنوز به عنوان یکی از علم های پایه کاربرد دارد و این علم روز به روز تکامل پیدا می کند. البته باید بدانید که اقتصاد یک علم بی پایان است و انتها ندارد. برای یادگیری اقتصاد و درک بهتر علم اقتصاد با چند تعریف آشنا می شوید این این تعاریف کلیات علم اقتصاد است. 

در حالت کلی تعاریف اقتصادی و نظریات مربوط به علم اقتصاد در زمان های مختلف بدست آمده اند و پس از زمان طولانی این علم را کامل کرده اند. لزا می توان علم اقتصاد را به چهار عنوان خلاصه کرد. تعاریف و کلیات، مفاهیم کلاسیک، مفاهیم نئوکلاسیک و نهایتا تعاریف و توضیحات مدرن.

۱- تعاریف و کلیات اولیه علم اقتصاد

علم اقتصاد که علمی بی پایان است تا قرن هجدهم میلادی هنوز وجود نداشت و یا اینکه در مرحله ابتدایی خود بود تا این که دانشمندان این عرصه شروع به کار کرده و علوم جدیدی را کشف کردند. در آن زمان، علم اقتصاد یا علم اقتصادی ترکیب کلی از دیگر مباحث بود. مثلا مباحث سیاسی، فلسفه، اخلاقی و منطق بوده که به آن علم اقتصاد می گفتند. فلسفه دان های یونانی ازجمله ارسطو و افلاطون معتقد بودند علم اقتصاد هنر مدیریت خانواده است و با استفاده از آن می توان مدیریت امور اقتصادی را به خوبی انجام داد. 

۲- تعاریف نئوکلاسیک در اقتصاد امروز

یکی دیگر اقتصاددان های عصر و معمار اقتصاد نئوکلاسیک می گوید علم اقتصاد به مطالعه رفتار انسان ها هنگام بدست آوردن سرمایه پیش می رود و تلاش دارد تعریف جامع تری از علم اقتصاد را ارایه دهد. اقتصاد از یک نظر مطالعه ثروت است و از نظر دیگر بخشی از مطالعه فعالیت های اقتصادی ما انسان ها بحساب می آید.

۳- تعاریف کلاسیک اقتصاد

آقای اسمیت که از جمله دانشمندان قرن هجدهم بوده و به او پدر علم اقتصاد گفته می شود موضوع علم اقتصاد را مورد تحقیق قرار داده و گفته ماهیت و علل ثروت ملت ها همین علم اقتصاد است که این تعریفی کلی است. وی همزمان با اقتصاد کلاسیک علم اقتصاد را علم ثروت نامیده که این نیز مانند قبلی است. اکثر قریب به اتفاق اقتصاد دانان قدیمی در ارایه نظریه مانند اسمیت بودند و تعریف درستی از آن را نمی دانستند. آنها هدف علم اقتصاد و علم دارایی را دستیابی به ثروت مادی و پول می دانستند.

۴- تعریف جدید علم اقتصاد

اما تعریف جدید علم اقتصاد دیگر تعاریف آن را دستخوش تغییر کرده است به طوری که پایه های این علم عوض شده. براین اساس علم اقتصاد، علمی بسیار مهم در زندگی انسان است. عنوان علم اقتصاد در عصر جدید با تعاریف گذشته بسیار متفاوت است و این در حالی است که دیگر کمتر کسی وجود دارد که نداند اقتصاد چیست.

منبع: تابناک