نکاتی در مورد سرمایه گذاری در بازار ارز

نکاتی در مورد سرمایه گذاری در بازار ارز


یکی از بخش های مهم بازار سرمایه بازار ارز است که عده ای به دنبال سرمایه گذاری در آن هستند و عده ای در آن سرمایه گذاری کرده اند. نظرات متفاوتی در مورد بازار ارز و سرمایه گذاری در آن وجود دارد که توسط متخصصین اقتصادی و فعالان این بازار ارائه شده است. در کنار این نظرات متفاوت افراد زیادی نیز وجود دارند که نظریه ها را دنبال می کنند و برخی با سرمایه گذاری در بازار ارز به دنبال سود هستند.

از گذشته سرمایه گذاری در بازار ارز طرفداران زیادی داشته که امروز با توجه به نوسانات نرخ ارز و جهش نرخ ارز بر این طرفداران افزوده شده و افراد بیشتری طالب سرمایه گذاری در ارز و خرید دلار شده اند تا جایی که کسانی که تا به حال دلار نداشته اند به دنبال خرید آن و سودگیری از آن هستند.

نوسانات نرخ ارز باعث هجوم سرمایه های سرگردان شد

نوسانات اخیر بازار ارز توجه خیلی ها را به این بازار جلب کرد مخصوصا زمانی که سودهای بانکی نیز کم شد و مردم جایی بهتر از بازار ارز برای سرمایه گذاری سراغ نداشتند. در این وضعیت خیلی ها سرمایه خود را که تحلیل گران بازار به آن سرمایه سرگردان می گویند برای خرید دلار و سودگیری وارد بازار ارز کردند.به این صورت بود که تقاضا برای خرید دلار افزایش یافت و قیمت ها به صورت جهشی افزایش یافت.

سرمایه های سرگردان که به خاطر کاهش سودهای بانکی از بانک ها خارج شده بودند و به دنبال دریافت سود بودند جایی را بهتر از بازار ارز پیدا نکردند و با ورود هجومی خود به بازار ارز مقدمات جهش نرخ ارز را فراهم کردند.

لزوم ورود سرمایه زیاد به بازار برای دریافت سود زیاد

اما نکته ای که در سرمایه گذاری در این بازار مهم است مقدار سرمایه می باشد. گرچه نوسانات نرخ ارز در بعضی مواقع زیاد می شود اما با این حال با سرمایه های اندک نمی توان وارد این بازار شد و شروع به سرمایه گذاری کرد. البته این نکته در بازار های دیگر نیز وجود دارد و هرچه سرمایه کمتر باشد سود کمتری نیز وجود خواهد داشت. در بازار ارز نیز این نکته حائز اهمیت است.

البته منظور این نیست که فرد باید سرمایه زیادی را فراهم کند تا با سرمایه گذاری انجام دهد. اگر فردی سرمایه لازم را نداشته باشد نباید وارد چنین بازار پرریسکی شود و سرمایه خود را از بین ببرد.

بررسی بازار قبل از ورود به آن

همچنین برای ورود به بازار ارز و سرمایه گذاری در آن و حتی ورود به دیگر بازار ها برای سرمایه گذاری ابتدا باید وضعیت آن بازار را در بازه ای بررسی کرد و پس از بررسی آن و بدست آوردن تجربه کافی وارد سرمایه گذاری در آن شد تا با احتمال بالایی به نتیجه برسید. در غیر این صورت ریسک سرمایه گذاری بالاست و احتمال ضرر وجود خواهد داشت. 

در سرمایه گذاری در بازار ارز باید بدانید که ممکن است سوددهی بلند مدت یا کوتاه مدت باشد. سود کوتاه مدت معمولا کم است مگر اینکه نوسانی رخ دهد. اما در حالت عادی این سود بلند مدت است سرمایه گذاری محسوب می شود و می توان از آن سود خوبی دریافت کرد. پس باید صبر و حوصله داشته باشید تا به سود برسید.

تحلیل و پیش بینی مداوم بازار ارز 

البته هیچ گاه نباید از وضعیت بازار غافل شد چرا که در سرمایه گذاری در این نوع بازارها یک لحظه غفلت می تواند برابر ضرر و زیان باشد. پس همیشه باید هوشیار باشید و وضعیت بازار را رسد کنید تا اقدامات لازم را انجام دهید. مشاهده شده افراد ناشی با ورود به این بازار و انجام اقدامات نسنجیده باعث ایجاد ضرر و زیان شده و در نهایت با از دست رفتن سرمایه از این بازار خارج شده اند.

نکته مهم دیگر در مورد سرمایه گذاری قبول ضررهای کوچک است. همانطور که شنیده اید «شکست مقدمه پیروزی است» البته شکستی که تجربه و درس را به دنبال داشته باشد. در سرمایه گذاری نیز همانطور است. از ضرر های کم نترسید و از آنها برای بدست آوردن سودهای کلان استفاده کنید. 

ریسک بالا در سرمایه گذاری در ارز

از جمله ویژگی های اصلی بازار ارز ریسک بالای آن است. با رعایت تمام موارد فوق این بازار طبعا ریسک بالایی دارد و در برخی مواقع غیر قابل پیش بینی می شود. لذا کسانی که وارد این بازار می شود باید قدرت ریسک پذیری بالایی داشته باشند. هرچه ریسک پذیری فرد بیشتر باشد امکان دریافت سود بیشتر نیز وجود خواهد داشت.

در داخل بازار ارز نیز هر ارزی نوسان و رشد متفاوتی دارد و سوددهی هر یک متفاوت است. به عنوان مثال دلار که اصلی ترین عنصر سرمایه گذاری در بازار ارز است نوسان زیادی دارد و بعضا دچار جهش نیز می شود. ارزهای دیگر مانند پوند و یورو نیز نوسان دارند اما به اندازه دلار نه.

بازار بورس به جای بازار ارز

البته بازار سرمایه تنها به بازار ارز ختم نمی شود و بازار های دیگری نیز برای سرمایه گذاری در آن وجود دارد که البته سود خوبی هم می دهند. مثلا بازار بورس که بازاری امن و کم ریسک برای سرمایه گذاری است و کسانی که توانایی تحلیل بازار را ندارند و قدرت ریسک پایینی دارند می توانند وارد بازار بورس شوند و با خرید سهام یا صندوق سرمایه گذاری اقدام به دریافت سود نمایند.