روند خرید دلار از صرافی های مجاز

روند خرید دلار از صرافی های مجاز


بازار ارز روزانه حجم زیادی ارز و دلار به فروش می رساند و برخی از این مبادلات در صرافی های مجاز و رسمی انجام می شود و برخی دیگر در صرافی های غیر رسمی  حتی برخی در صرافی های غیر مجاز انجام می شود که البته صراف های خیابانی هستند و بعضا دلالان ارز نیز می باشند. خرید و فروش ارز از این صراف ها اشتباه است و معامله با آنها به ضرر فرد تمام می شود.

برخی از صرافی ها از بانک مرکزی مجوز دارند و کارشان توزیع ارز مداخله ای بانک مرکزی می باشد. بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز و توزیع و عرضه دلار به طور مدیریت شده در بازار تعدادی از صرافی ها را انتخاب کرده که به آنها صرافی های منتخب یا صرافی های مجاز و یا صرافی رسمی گفته می شود.

خرید ارز از صرافی های مجاز

برخی نیز به آنها صرافی دولتی می گویند که ارز مداخله ای را به طور مستقیم از بانک مرکزی دریافت می کنند و در بازار ارز به توزیع می رسانند. عرضه دلار در صرافی های مجاز به مقدار محدود انجام می شود. برای خرید دلار از صرافی های مجاز محدودیت وجود دارد و این محدودیت طوری است که هر فردی مقدار مشخصی دلار می تواند بخرد و بیش از آن به او دلار فروخته نمی شود.

بنابراین صرافی های مجاز به صورت روزانه اقدام به توزیع ارز می نمایند و هر فرد می تواند روزانه ۵۰ هزار دلار از صرافی های رسمی دریافت کند. روند کار صرافی های مجاز به این صورت است که شماره ملی خریدار ارز را در سیستم ثبت می کنند و اگر فرد بخواهد بیش از مقدار تعیین شده خرید کند به او دلاری فروخته نمی شود. لذا روند فروش دلار در صرافی های مجاز محدود است اما در صرافی های غیر مجاز هر مقداری که بخواهید می توانید ارز خریداری نمایید.

خرید دلار از صرافی های مجاز توسط دلالان ارز

صرافی های غیر رسمی نیز از صرافی های دولتی ارز خریداری می کنند و در صرافی خود می فروشند. هدف بانک مرکزی از این کار جلوگیری از دلالی می باشد و با انجام این کار توانسته تا حدود زیادی جلوی دلالی را از این طریق بگیرد.

اما دلال ها روش دیگری را پیدا کرده اند. همچنان دلالان خرد در صف دریافت ارز دولتی می ایستاند و پس از دریافت دلار دولتی آن را با قیمت بالاتر در بازار می فروشند. دلالان کلان نیز افرادی را انتخاب می کنند تا از این صرافی ها دلار ارزان بخرد.

فروش دلار در صرافی های مجاز بدون کارت ملی!

در روزهای گرانی دلار شایعه ای در مورد تغییر روند فروش ارز در صرافی های مجاز بوجود آمد که در زمان کوتاهی توسط بانک مرکزی تکذیب شد. شایعه مبنی بر این بود که قوانین فروش ارز در صرافی های مجاز تغییر کرده و دیگر لزومی به ارائه کارت ملی نیست. بنابر دستورالعمل بانک مرکزی همچنان فروش ارز در صرافی های مجاز با ارائه کار ملی صورت می گیرد و صرافی ها از فروش دلار بدون دریافت کارت ملی و بیش از حد معین منع شده اند.