خرید ارز از صرافی های مجاز با ارائه پاسپورت

خرید ارز از صرافی های مجاز با ارائه پاسپورت


خرید و فروش ارز در بازار به صورت مجاز مانند گذشته آزاد نیست و روشهای قانونی خود را دارد. هر کسی نمی تواند برای خود در بازار کاسبی راه بیندازد و در کف خیابان صراف پول انجام دهد. صرافی باید از بانک مرکزی مجوز داشته باشد و صرافی مجاز به شمار آید. صرافی های مجاز در بازار کم نیستند اما در مقابل صرافی های غیر مجاز نیز کم نیستند. صرافی های غیر مجاز در واقع همان دلالان ارز هستند که در کف خیابان اقدام به خرید و فروش ارز می نمایند.

فروش ارز دولتی به مسافران

در هفته های گذشته که روزهای اوج گرانی دلار و نوسانات نرخ ارز بود صرافی های مجاز و عرضه کننده ارز دولتی به پاتوقی برای دلالان ارز تبدیل شده بود و آنها روزانه در صف دریافت دلار دولتی می ایستادند و پس از دریافت ارز دولتی آنها را با قیمت بالاتر در بازار سیاه خود می فروختند. این کار عملا خاصیت دلار مداخله ای بانک مرکزی از بین رفته بود و فقط دلالان بودند که به سود خود می رسیدند.

زمان زیادی بود که این وضعیت ادامه داشت که بالاخره بانک مرکزی در روزهای اخیر فروش دلار دولتی را محدود به مسافران کرد و فقط به مسافران خارج از کشور دلار دولتی ارائه داد. با این تغییر رویه مشکلاتی نیز در ارائه ارز دولتی به مسافران و روند فروش آن به وجود آمد.

فروش ارز با ارائه پاسپورت و بلیط غیرقانونی است

بنابر ابلاغیه بانک مرکزی صرافی های مجاز موظف اند فروش دلار را با کارت ملی انجام دهند در حالی که برخی از صرافی های مجاز با پاسپورت نیز این کار را انجام می دهند که بانک مرکزی آن را غیر قانونی خوانده و به این صرافی ها تذکر داده است.

بر اساس اطلاعیه اخیر بانک مرکزی فقط به مسافران خارجی دلار فروخته می شود و همین اطلاعیه باعث شده صرافی های دارای مجوز بانک مرکزی که ارز دولتی دریافت می کنند به دیگر افراد دلار نفروشند. این صرافی های مجاز به مشتریان خود گفته اند فروش دلار دولتی در قبال ارائه بلیط و پاسپورت صورت می گیرد تا برای صرافی مشخص شود که فرد خریدار مسافر است.

سقف خرید دلار دولتی از صرافی های مجاز

مقدار ارز قابل خرید از صرافی های مجاز توسط مسافران نیز ۵ هزار دلار می باشد. البته مقدار ارز قابل دریافت در صرافی های مجاز و زیر نظر بانک مرکزی صحیح است اما روند دریافت آن ناصحیح می باشد زیرا بانک مرکزی می گوید فروش ارز باید با ارائه کارت ملی صورت گیرد در حالی که برخی صرافی ارز را با ارائه بلیط هواپیما و پاسپورت یا در بعضی موارد فیش پرداخت عوارض خروج از کشور به مشتری ها می فروشند.

مجددا بانک مرکزی اعلام کرده قوانین فروش ارز در صرافی های مجاز تغییری نکرده و مانند سابق است. بنابراین فروش دلار با دریافت بلیط غیرقانونی می باشد و صرافی ها مجاز با انجام چنین کاری نمی باشند.