خرید ارز از صرافی بانک ها با سامانه نیما

خرید ارز از صرافی بانک ها با سامانه نیما


پس از آشفتگی های اخیر بازار ارز بانک مرکزی برای مدیریت خرید و فروش ارز در صرافی های منتخب سامانه نیما  (نظام یكپارچه معاملات ارزی) را به صورت آزمایشی راه اندازی کرد تا از این طریق بتواند مشکلات بازار ارز را تا حدودی کاهش دهد. این سامانه می تواند کمک بسیاری برای مدیریت بازار ارز و معاملات ارزی کند و کار بانک مرکزی و صرافی های منتخب را راحت تر کند.

امکان خرید ارز تنها از صرافی بانک ها

پس با راه اندازی آن جلسه آموزش استفاده از سامانه نیما برای صرافی های منتخب و صرافی بانک ها برگزار شد. بانک مرکزی راه اندازی این سامانه را باعث افزایش سرعت و آسان سازی توزیع ارز به متقاضیان توصیف کرد. تا قبل از راه اندازی این سامانه متقاضیان ارز برای دریافت ارز دولتی باید از دو روش بانک یا غیر بانکی یعنی از طریق صرافی های اقدام می کرد.

البته استفاده از این سامانه اجباری نیست و متقاضیان دریافت ارز می توانند مانند گذشته از روشهای سنتی استفاده کنند. اما با توجه به ویژگی های سامانه نیما بهتر است برای خرید ارز از طریق این سامانه اقدام شود تا ارز ارزان تری نصیب آنها شود.

تسهیل خرید ارز برای متقاضیان

راه اندازی این سامانه روش سومی را برای دریافت ارز فراهم کرد. یعنی متقاضیان دریافت ارز دولتی می توانند از طریق این سامانه اقدام به دریافت ارز نمایند. در نسخه آزمایشی سامانه نیما مبادله ارز از طریق صرافی های منتخب بانک ها انجام می شود اما امید است در آینده خرید ارز از صرافی های غیربانکی نیز انجام شود و همه صرافی های مجاز در این طرح شرکت داده شوند.

اما به هر حال ایجاد این سامانه در جهت بهبود معاملات ارزی تاثیرگذار است و می تواند خرید و فروش ارز دولتی را بهبود بخشد.

ایجاد رقابت بین صرافی ها

در این سامانه متقاضی ارز (واردکننده کالا) می تواند درخواست ارز را ثبت کند تا از طریق صرافی مورد نظر خود یا دیگر صرافی ها ارز لازم را دریافت کند. پس از ثبت درخواست صرافی های منتخب نرخ پیشنهادی خود را به ارائه می دهند و خریدار ارز می تواند از میان نرخ های پیشنهادی صرافی ها مناسب ترین را انتخاب کند.

مزیت این روش این است که بین صرافی ها برای فروش ارز ارزان رقابت ایجاد می شود و خریداران ارز می توانند ارز را با قیمت کمتر خریداری کنند. همچنین در این سامانه پرداخت الکترونیک نیز پیش بینی شده و در آینده برای خرید ارز می توان از پرداخت الکترونیک نیز استفاده کرد.