قیمت دلار و یورو در بازار غیر رسمی

قیمت دلار و یورو در بازار غیر رسمی


التهاب بازار ارز در ماه های گذشته باعث شده بازارهای غیر رسمی در کنار بازار رسمی ارز بوجود آید و دلالان در آن به خرید و فروش ارز بپردازند. طبق بررسی ها وجود بازارهای غیر رسمی تایید شده و قیمت ارز در این بازارها نیز بدست آمده است. واضع است که این بازارها برای فروش گران تر ارز ایجاد شده اند و دلار را حداقل ۳۰۰ تومان از بازار گران تر می فروشند. گفته شده عاملان اصلی ایجاد این بازارها دلالان ارز می باشند. 

در میان نوسانات نرخ ارز در بازار برخی صرافی ها قیمت ها را تغییر داده اند و برخی نیز اصلا دلار نمی فروشند. طبق گفته این صرافی ها دلار در بازار کم شده و در بعضی موارد اصلا پیدا نمی شود. به نظر می رسد دستان پشت پرده قصد خالی کردن بازار از دلار را دارند و می خواهند با کاهش عرضه و افزایش تقاضا قیمت ها را چند برابر کنند. 

کمبود ارز عامل دونرخی شدن ارز

اما این کمبود دلار به نفع دلالان تمام شده است. دلالانی که از فرصت کمبود دلار استفاده کرده و برای خود بازار سیاه راه انداخته اند به راحتی دلار را در این بازارها با قیمت بالاتر می فروشند و سود خوبی هم به جیب می زنند. صرافی های منتخب نیز که دلار دولتی توزیع می کنند با صف های طولانی دریافت ارز مواجه شده اند که بیشتر آنها دلالان می باشند و قصد دریافت دلار ارزان و فروش آن به قیمت بالاتر را دارند.

این وضعیت آشفته برای هیچ کس نفعی نداشت جز دلالان که سود خود را می بردند. بالاخره بانک مرکزی با اقدامی جدی صرافی های متخلف و غیر مجاز را پلپ و دلالان خیابانی را نیز دستگیر کرد. با این اقدام مقتدرانه بانک مرکزی بازار تاحدودی آرام شد و دلالان تا مدتی دیگر جرئت جولان دادن در بازار ارز را نداشتند.

قیمت رسمی و غیر رسمی ارز

اما این همه ماجرا نبود. دو ارز پررونق بازار یعنی دلار و یورو که تقاضای زیادی نیز برای آنها وجود دارد دو نرخی شده اند. همه اقتصاددان ها حرف از تک نرخی شدن ارز می زنند آنوقت قیمت دلار و یورو در بازار دو نرخی شده است. یکی نرخ رسمی در بازار که قیمت صرافی های مجاز می باشد و دیگری قیمت غیر رسمی و غیر مجاز است که توسط دلالان و در بازارهای سیاه آنها تعیین شده است. 

جالب این است که تفاوت قیمت ها در این دو بازار نیز کم نیست. قیمت دلار در بازار رسمی ۴۶۰۰ تومان است که در بازار غیر رسمی یا همان بازار سیاه تا ۴۷۸۰ تومان نیز رسیده است. قیمت یورو نیز به همین صورت است. یورو در بازار رسمی ۵۵۵۰ تومان و در بازار غیر رسمی ۶ هزار تومان می باشد. نکته جالب دیگر در مورد صرافی ها می باشد. صرافی ها قیمت رسمی ارز را در تابلوهای خود نوشته اند اما در داخل صرافی ارز با قیمت غیر رسمی به فروش می رسد.

تک نرخی شدن ارز چاره کار بازار ارز

از زمانی که قیمت ارز جهش پیدا کرد وضعیت بازار این چنین شده و هنوز کسی نتوانسته این قیمت ها را به حالت عادی بازگرداند. این در حالی است که بسیاری از عوامل گرانی دلار برطرف شده اما همچنان آشفتگی در بازار وجود دارد. برخی بر این باورند که چاره کار یکسان سازی نرخ ارز است و باید عرضه ارز در بازار بیشتر شود تا پاسخگوی تقاضا در بازار باشد و خریداران ارز رقبتی برای خرید از بازارهای غیر رسمی و دلالان نداشته باشند. اما تا زمانی که ارز کمیاب باشد مردم مجبور می شود از دلالان ارز را با قیمت بالاتر اما آسانتر دریافت کنند.