ثبت سفارش واردات با دلار آمریکا ممنوع شد!

ثبت سفارش واردات با دلار آمریکا ممنوع شد!


بانک مرکزی در این هفته ثبت سفارش واردات با دلار آمریکا را ممنوع کرد و دیگر واردکنندگان نمی توانند با دلار ثبت سفارش انجام دهند. گفته می شود علت این تصمیم ایجاد سامانه جدید نیما برای دریافت ارز می باشد که جایگزین مناسبی برای روشهای سنتی دریافت ارز می باشد. چند وقت پیش سامانه جدیدی به نام نیما برای دریافت ارز دولتی توسط بانک مرکزی ایجاد شد.

گرچه این ابلاغیه توسط بانک مرکزی اعلام شده اما تاکید شده تنها سفارشاتی که بعد از این ابلاغیه ثبت می شود مشمول آن می باشند و سفارش های از قبل ثبت شده مشمول این ابلاغیه نمی باشند.

مدیریت فروش ارز با راه اندازی سامانه نیما 

با راه اندازی سامانه نیما برای دریافت ارز دولتی توسط تاجران و واردکنندگان بانک مرکزی برای رونق بیشتر این سامانه و مدیریت مبادلات ارز دولتی ثبت سفارش واردات با دلار در گمرک را ممنوع کرد و واردکنندگان کالاها باید برای دریافت دلار دولتی از طریق سامانه نیما اقدام کنند.

سامانه نیما سامانه ای جدید است که چندی پیش توسط بانک مرکزی راه اندازی شد و به وسیله آن واردکنندگان می توانند با ورود به این سامانه و درخواست دریافت ارز دولتی نرخ پیشنهادی صرافی های مجاز را دریافت کنند و از میان نرخ های پیشنهادی مناسب ترین را انتخاب کنند.

عدم عرضه دلار به تجاز توسط بانک ها

اما در پی تغییرات بوجود آمده واردکنندگان و تجار سردرگم شدند و نتوانستند ارز دولتی دریافت کنند. از یک سو امکان ثبت سفارش با دلار ممنوع شده و از سوی دیگر صرافی بانک ها ارز دولتی عرضه نمی کنند. این دو مشکل باعث شده تجار نتوانند ارز دولتی دریافت کنند.

اما ممنوعیت ثبت‌ سفارش کالا در گمرک با دلار آمریکا که توسط رئیس دفتر رئیس جمهور ابلاغ شده حاکی از اصرار بانک مرکزی و نهاد ریاست جمهوری بر استفاده از سامانه تازه تاسیس نیما می باشد.