آشنایی با واحد پول کواچا

آشنایی با واحد پول کواچا


یکی از واحدهای پول غیرمعروف در دنیا واحد پول کواچا می باشد که دو کشور زامبیا (کواچا زامبیا) و مالاوی (کواچا مالاویا) آن را واحد پول رسمی خود انتخاب کرده اند. کشورهای مالاوی و زامبیا اقتصاد قوی ندارند بنابراین ارزش پول کواچا نیز کم می باشد. به همین خاطر است که فقط این دو کشور از واحد پولی کواچا استفاده می کنند. 

کواچا از جمله واحد های پولی غیر معروف در دنیا می باشد که البته واحد پول بین المللی نیز محسوب نمی شود. طبیعی هم است چون این ارز از ارزش بالایی برخوردار نیست و تنها دو کشور ضعیف اقتصادی از آن استفاده می کنند.

اقتصاد کشورهای زامبیا و مالاوی

هرچه اقتصاد یک کشور قوی باشد ارزش پول آن کشور نیز بالا خواهد بود. پس از ارزش پایین کواچاها (کواچای مالاویا و کواچای زامبیا) مشخص می شود اقتصاد دو کشور زامبیا و مالاوی ضعیف می باشد. طبیعی هم است زیرا این دو کشور در قاره آفریقا قرار دارند و معمولا کشورهای آفریقایی سالیان طولانی درگیر استعمار بوده اند و امروزه نیز از مشکلات اقتصادی رنج می برند. صادرات دو کشور زامبیا و مالاوی عمدتا مواد معدنی، فلزات و محصولات کشاورزی است و واردات آنها نیز ماشین آلات صنعتی می باشد.

واحد پول کواچا زامبیا

کشور آفریقایی زامبیا از واحد پول کواچا (kwacha) استفاده می کند که این واحد پول را با کد ایزوی ZMK مشخص می کنند. این علامت در بین الملل نشان دهنده واحد پول کواچای زامبیا می باشد. کواچای زامبیا را بانک مرکزی این کشور مدیریت می کند و تولید و عرضه سکه و اسکناس کواچا بر عهده این بانک می باشد.

اسکناس های کواچا زامبیا

واحد پول کواچا نیز مانند دیگر ارزها واحد کوچکتری دارد. زیرمجموعه کواچا زامبیا انگوه است که ارزش آن یک صدم کواچا می باشد و هر صد انگوه برابر با یک کواچا ارزش دارد. در کشور زامبیا واحد های ۵۰ کواچا، صد، ۵۰۰ کواچا، هزار کواچا، پنج هزار کواچا، ده هزار کواچا، و ۲۰ هزار کواچا از پول کواچای زامبیا رایج می باشد و از آن در معاملات استفاده می شود.

واحد پول کواچا مالاویا

دیگر کشور آفریقایی زیرمجموعه واحد پولی کواچا مالاوی است. پول کواچا مالاوی واحد پول رایج در این کشور به شمار می آید که آن را با علامت MWK (کد ایزوی) مشخص می کنند. مدیریت و چاپ و توزیع کواچا مالاویا را بانک مرکزی مالاوی بر عهده دارد.

اسکناس و سکه کواچا مالاویا

برخلاف واحد پول کواچا مالاویا واحد جزء کواچا مالاویا تامبالا (tambala) می باشد که ارزشی برابر با یک صدم کواچا  مالاویا دارد. در کشور مالاوی انواع اسکناس و سکه های کواچا وجود دارد.

واحد های رایج از اسکناس کواچا برابر ۲۰، ۵۰ کواچا، ۱۰۰، ۲۰۰ کواچا، ۵۰۰ کواچا و هزار واحد از کواچا مالاویا می باشد. همچنین سکه های یک، ۵ و ده کواچا نیز در این کشور رایج می باشد.

تبدیل کواچا به دلار آمریکا

با این که واحد پول کواچا واحد معروفی نمی باشد اما از ارزش بالایی برخوردار است. نرخ برابری کواچا زامبیا با دلار آمریکا نزدیک به یک دهم است. یعنی هر ۱۰ کواچای زامبیا برابر با یک دلار آمریکا ارزش دارد. اما برخلاف کواچا زامبیا کواچا مالاویا ارزش بسیار پایین تری دارد. ارزش کواچا مالاویا نسبت به دلار هفتصد برابر کمتر است. یعنی هر هفتصد کواچای مالاویا برابر با یک دلار ارزش دارد.

تبدیل کواچا به ریال ایران

اما ارزش کواچا زامبیا در مقابل ریال ایران. در تبدیل کواچای زامبیا به ریال ایران به این نتیجه می رسیم که ارزش کوچا زامبیا تقریبا هزار برابر ریال ایران است. به عبارت دیگر هر ۱۰۰۰ ریال ایران برابر با یک کواچا زامبیا ارزش دارد که این نشان از بی ارزش بودن ریال ایران نسبت به دیگر ارزها می باشد.