افزایش اختلاف نرخ ارز مبادله ای و ارز بازار آزاد

افزایش اختلاف نرخ ارز مبادله ای و ارز بازار آزاد


بازار ارز پس از یک دوره ی جهشی و پرتلاطم بالاخره به اوضاع عادی بازگشت و چند هفته را در آرامش به سر برد اما مجددا نوسانات آن افزایش یافته و قیمت ارز رو به رشد می باشد و هر روز چند تومانی به قیمت آن افزوده می شود. دلاری که ۴۵۰۰ تومان را بالاتر نمی رفت اکنون به با رشد آرام به ۴۷۰۰ تومان رسیده است.

این افزایش آهسته اما پیوسته نرخ ارز نگران کننده است و هشدار دلار ۵۰۰۰ تومانی را به مسئولین و فعالان بازار ارز می دهد. مانند روزهای اوج دلار که هیچ کس حتی بانک مرکزی توان کاهش قیمت آن را نداشت. مسئولین بانک مرکزی باید اقدامی جدی برای جلوگیری از جهش مجدد نرخ ارز انجام دهند تا دوباره شاهد آشفتگی بازار نباشیم.

رشد اختلاف دلار مبادله ای و دلار بازار آزاد

اما بشنوید از نرخ دلار مبادله ای که اختلاف نرخ آن با بازار آزاد بیشتر شده است. قیمت ارز مبادله ای یا ارز بانکی ۳۷۰۰ تومان است و قیمت ارز بازار آزاد نیز در حدود ۴۷۰۰ می باشد که با حساب سرانگشتی تفاوت این دو نرخ می شود هزار تومان. بنابراین اختلاف نرخ دلار بازار آزاد با دلار مبادله ای به ۱۰۰۰ تومان است و این مقدار روند افزایشی را پیش گرفته است.

وضعیت طوری به نظر می رسد که نه تنها این اختلاف کاهش می یابد بلکه بیشتر نیز خواهد شد. با توجه به وضعیت روزهای گذشته بازار ارز به نظر می رسد روزهای آتی نیز نرخ راز بیشتر شود و در پی آن اختلاف قیمت ارز مبادله ای با ارز بازار آزاد بیش از ۱۰۰۰ تومان شود و این یعنی سود بیشتری در جیب دلالان خواهد رفت.

تک نرخی شدن ارز در سال آینده

با این اوصاف دیگر بانک مرکزی توان یکسان سازی نرخ ارز و تک نرخی کردن ارز را در امسال (که وعده آن را داده بود) ندارد و باید در سال جدید دنبال ارز تک نرخی باشیم.

همچون گذشته سود بازار ارز در جیب رانت خواران و سفته بازان کلان است که از زیر و بم بازار ارز اطلاع دارند و با سرمایه های کلان سودهای هنگفتی بدست می آورند. این بار نیز از افزایش قیمت دلار استفاده کرده و با رانت خود ارز مبادله ای دریافت می کنند و با فروش آن در بازار آزاد سود خوبی به جیب می زنند.

دریافت دلار مبادله ای توسط دلالان

اما این که دلار مبادله ای (دلار بانکی) از کجا می آورند جای سوال دارد. با این که قوانین مربوط به تخصیص ارز مبادله ای به کالاها تغییر کرده و تعداد این کالاها نیز نسبت به سال های گذشته کمتر شده و همچنین تعداد افرادی که تقاضای دریافت ارز مبادله ای داشته اند نیز کاهش یافته اند اما همچنان دلالان و سفته بازان در این بازار جولان می دهند و با رانت خود ارز مبادله ای دریافت می کنند.

دریافت دلار بانکی نیازمند ارائه اسناد و مستندات است که این دلالان بدون هیچ سند و مدرک و تنها با استفاده از رانت اقدام به دریافت دلار مبادله ای می کنند که این بی قانونی و رانت خواری باید توسط بانک مرکزی پایان یابد و ارز بانکی را فقط به نیازمندان به آن عرضه کند.

تلاش تولیدکنندگان برای دریافت ارز مبادله ای

گفته می شود افزایش اختلاف نرخ ارز مبادله ای با نرخ بازاری باعث شده برخی افراد که جزء تولیدکنندگان هستند خواهان دریافت ارز مبادله ای شده اند تا از این طریق بتوانند سود بیشتری دریافت کنند. به همین دلیل هم است که در روزهای گذشته دولت ابلاغیه ای مبنی بر ارائه مستندات برای دریافت ارز مبادله ای از طرف تولیدکنندگان لازم است.