وضعیت بغرنج منطقه ارزی یورو

وضعیت بغرنج منطقه ارزی یورو


اتحادیه اروپا در سال گذشته میلادی دچار تحولات بسیاری در بخش اقتصادی شد و حال حاضر نیز نزدیک به پنج سال است که سیاست های ریاضتی اعضای اتحادیه اروپا شروع شده تا بلکه بتواند مشکلات اقتصادی آنها را کاهش دهد. در این میان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و منطقه یورو می تواند این مشکلات را بیشتر کند.

با بروز این مشکلات اقتصادی و کاهش ارزش یورو در بازار پول و ارز این نکته اهمیت فراوانی دارد که چرا با وجود چنین مشکلاتی باز هم عده ای به دنبال پیوستن به یورو هستند. با خسارت زیادی که بر یورو توسط نوسانات دلار وارد شده است ضدیت یورو و دلار را دوچندان می کند حال آنکه کاهش قیمت دلار باعث افزایش نرخ یورو می شود! چیزی که مشخص است قیمت یورو در این وضعیت باقی نمی ماند و پیش بینی می شود با گذشت زمان و افزایش مشکلات اقتصادی اتحادیه اروپا باز هم از نرخ یورو کاسته شود و این کاهش به کمترین حد خود در پنج سال گذشته برسد. این موضوع را می توان علت اصلی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دانست.

چه برسر منطقه یورو خواهد آمد؟

اگر وضعیت اقتصادی کشورهای عضو منطقه یورو به همین وضع باقی بماند و رشد نرخ بیکاری پایین نیاید در آینده شاهد پایین تر آمدن قیمت یورو خواهیم بود به طوری که این کاهش چشمگیری خواهد بود. اروپا  این روزها دچار مشکلات فراوانی است و باید درصدد حل این مشکلات اقتصادی برآید تا آنکه به فکر کارهای سیاسی و یا مسائل هسته ای باشد. برای افزایش رشد اقتصادی اتحادیه اروپا و کاهش نرخ بیکاری نیاز به تصویب مقررات جدیدی در حوزه یورو می باشد. به هر حال آینده دقیقا قابل پیش بینی نیست و باید دید چه برسر واحد پولی یورو خواهد آمد.

ترازنامه بانک مرکزی اروپا حاکی از این است که تنها راه نجات این اتحادیه خروج از منطقه یورو و دلار است. بنابراین ارز یورو هم مانند دلار نمی‌تواند بر قوت خود باقی بماند مگر اینکه مشکلات اقتصادی اتحادیه اروپا مدیریت شود و نرخ بیکاری و تورم کاسته شود والا با پایین نگه داشتن نرخ بهره بانکی و یا خریدن اوراق قرضه دولتی مشکل حوزه یورو به کلی حل نمی شود.

نرخ تورم و بیکاری از جمله عوامل افت نرخ یورو

یورو از بحران فروپاشی بازار جهانی به سلامت گذشت اما به این معنی نیست که دیگر مشکلی برای یورو وجود ندارد. یورو همچنان درگیر مشکلات اقتصادی اتحادیه اروپا و منطقه پولی یورو است و این مشکلات هر روز بیشتر می شوند.

نرخ تورم و همچنین نرخ بیکاری به بالاترین حد ممکن در چند سال گذشته رسید و این حاکی از اقتصاد ضخم خورده اروپا است. آمار بیکاری بالا و تورم روز افزون می تواند در تغییر قیمت یورو تاثیر داشته باشد و این نوسانات قیمت دلار را نیز با کمی تغییر مواجه می کند. همچنان که در برخی کشورها آمار بیکاری از حد گذشته است و این کشور ها سیاست های ریاضتی را پیش گرفته اند. بسیاری از دولت‌های اروپایی عضو منطقه یورو به شدت زیر بار قرض هستند و بانک مرکزی اروپا سعی در حفظ اقتصاد آنها را دارد.

منبع: صرافی ستاره سهیل