صف خرید دلار به نرخ دولتی مقابل صرافی ها

صف خرید دلار به نرخ دولتی مقابل صرافی ها


از گذشته تا کنون صف های طولانی دریافت ارز دولتی در مقابل صرافی ها پابرجا بوده و هنوز هم این صف ها وجود دارد که در زمانهایی طولانی تر می شود. در پی التهاب اخیر بازار ارز و نوسانات نرخ ارز و دلار در بازار ارز این صف ها طولانی تر شدند و افراد خواهان دریافت ارز دولتی در مقابل صرافی ها صف کشیدند. برخی نیز بر این باورند که این صف های طولانی توسط دلالان سودجو ایجاد شده است.

نوسانات نرخ ارز در ماه های پایانی سال باعث شد افراد بیشتری برای دریافت سود سرمایه خود را وارد این بازار کنند و در نتیجه باعث افزایش تقاضا برای دریافت دلار شود. به همین جهت افرادی نیز برای دریافت دلار ارزان و ارز دولتی در مقابل صرافی ها صف کشیدند و صف های طولانی ایجاد کردند.

عدم خرید و فروش ارز در برخی از صرافی ها

در مقابل این صف های طولانی برخی صرافی ها از نوشتن قیمت دلار در تابلوهای خود خودداری کردند و برای دریافت قیمت باید به داخل صرافی رفت. ادعایشان هم این است که نرخ ارز نوسان دارد و قیمت ها لحظه ای می باشد. در این میان اما برخی صحبت از کمبود دلار در بازار می زنند و افزایش قیمت آن را مربوط به کمبود آن در بازار می دانند. برخی دیگر می گویند دلار در بازار وجود ندارد و دست از معامله کشیده اند. همچون صرافی فردوسی که حتی تابلوی خود را نیز تغییر نداده و عملا معامله ای انجام نمی دهد. 

وقتی علت این کارشان را جویا شدیم گفتند: قیمت دلار بشدت بالا رفته و کاذب است و به همین جهت خرید دلار اصلا به صرفه نیست. فروشندگان نیز که قیمت های بالایی را پیشنهاد می دهند که به ضرر صرافی تمام می شود. ترجیه می دهیم معامله ای انجام ندهیم تا بازار آرام شود. 

صف طولانی دریافت ارز دولتی

در این بازار بی حساب و کتاب ارز تنها صرافی های مجاز هستند که ارز دولتی و ارزان عرضه می کنند و مردم و دلالان برای دریافت دلار دولتی و ارزان در مقابل این صرافی ها ایستاده اند تا به نوبت دلار دولتی دریافت کنند. گرچه ارزان بودن این دلار ها حداکثر تا صد تومان می باشد اما دلالان ارز حتی از یک ریال سود هم دست نمی کشند.

برخی از فعالان بازار ارز اعتقاد دارند این نوع توزیع ارز دولتی در بازار بی فایده است و تنها جیب دلالان را پر می کند و هیچ تاثیری در کاهش قیمت ها و افزایش عرضه و تنظیم بازار ندارد. زیرا دریافت کنندگان این ارزها دلالانی هستند که پس از دریافت ارز دولتی آن را با قیمت گران تر در بازار آزاد می فروشند.

سود دلار دولتی در جیب صرافی های مجاز

برخی از افراد در صف از وضعیت توزیع ارز دولتی انتقاد داشتند و نظرشان این بود که صرافی های مجاز دلار دولتی را برای خودشان نگه می دارند و مقداری از آن را نیز به دلالان می فروشند و چیزی برای مردم باقی نمی ماند. جالب این است که دلالان نیز از این وضعیت ناراضی هستند و می گویند سودی به ما نمی رسد و تمام سود دلارها به جیب خود صرافی ها می رود. اما با تمام این اوصاف باز هم صف های طولانی مقابل صرافی ها وجود دارد و همه منتظر دریافت ارز دولتی می باشند.

گلایه دلالان از بانک مرکزی و بازار ارز

برخی از دلالان ارز در بازار از وضعیت توزیع و عرضه ارز شکایت داشند و می گفتند بانک مرکزی باید به صورت درست ارز را در بازار توزیع کند و این شیوه تنها دلالان را بیشتر می کند و باعث رونق گرفتن بازار سیاه می شود. دلالان خرد در بازار تاثیر زیادی ندارند و این دلالان کلان هستند که با رانت مبالغ هنگفتی ارز دولتی و دلار مبادله ای دریافت می کنند و با فروش آن در بازار آزاد سود خوبی به جیب می زنند.

جهش اخیر نرخ ارز هشداری جدی به بانک مرکزی بود که اگر بازار را به طور صحیح مدیریت نکند ممکن است مجددا نرخ ارز جهش پیدا کند و قیمت دلار به بالای ۵ هزار تومان برسد.