انواع تقاضا در بازار ارز

انواع تقاضا در بازار ارز


در بازار ارز انواع تقاضاها برای دریافت ارز و دلار وجود دارد که هر یک از این تقاضاها توسط افرادی ایجاد شده است. برخی تقاضاها تقاضای واقعی است و توسط مردم و سرمایه گذاران ایجاد می شود و برخی دیگر تقاضای کاذب است که توسط دلالان و سودجویان با هدف افزایش قیمت ارز ایجاد شده و در نهایت منجر به جهش نرخ ارز و یا افزایش قیمت ارز خواهد شد.

هر تقاضایی که در بازار ایجاد می شود هدفی دارد که برخی از آنها عادی است و هدف سرمایه گذاری دارد و برخی دیگر غیرعادی است و با اهداف سودجویانه ایجاد شده است. بازار ارز بازار پر فراز و نشیبی است و هر بخش آن بر دیگری اثر گذار است. تغییر هر بخش در بخش دیگر تغییر ایجاد می کند.  

تقاضای واقعی یا حقیقی 

در بازار ارز انواع تقاضا وجود دارد که هر یک ویژگی هایی دارد. اولین و اصلی ترین تقاضا در بازار ارز تقاضای واقعی است. تقاضای دریافت ارز به صورت واقعی و حقیقی که طبیعی می باشد و توسط مردم تغییر می کند. این نوع تقاضا در تمام بازار های ارز وجود دارد و واقعی است. اما مقدار آن در زمان های مختلف تغییر می کند.

مثلا با نزدیک شدن به ایام اربعین تقاضای حقیقی در بازار زیاد می شود و علت آن هم دریافت ارز برای سفر به عراق می باشد و کاملا طبیعی است. یا با کاهش سودهای بانکی تقاضای دلار افزایش می یابد. مردم برای جلوگیری از کاهش ارزش سرمایه خود آن را وارد بازار ارز می کنند و با آن دلار می خرند. همانطور که مشخص است تقاضای واقعی واقعی است و توسط مردم و بازار ایجاد می شود.

تقاضای کاذب یا سوداگرانه 

تقاضای کاذب یا سوداگرانه تقاضایی است که توسط افراد سوداگر و دلال با هدف افزایش قیمت ارز ایجاد می شود. تقاضای حقیق توسط مردم و سرمایه گذاران ایجاد می شود و طبیعی است اما تقاضای کاذب توسط دلالان ارز و سرمایه داران کلان ایجاد می شود تا با این افزایش تقاضا نرخ ارز را افزایش دهند و سود خود را به دست آورند. تقاضای کاذب به صورت غیرطبیعی ایجاد می شود و در نهایت منجر به افزایش نرخ ارز می شود. سرمایه داران و سفته بازار کلان با افزایش ناگهانی تقاضا در بازار ارز باعث جهش نرخ ارز می شود و با جهش و افزایش نرخ ارز سود خوبی به جیب می زنند.

چند سالی می شود که بازار ارز با این نوع تقاضا دست و پنجه نرم می کند و هر ساله شاهد افزایش آن در بازار هستیم. در برهه هایی شاهد افزایش تقاضاهای کاذب در بازار بوده ایم و هر یک از این تقاضا ها توسط یکی از دلالان و رانت خواران بازار ارز ایجاد شده است که سودش به جیب آنها و ضررش به جیب مردم و سرمایه گذاران رفته است.

متاسفانه وضعیت بازار ارز طوری است که دلالان به راحتی در این بازار فعالیت می کنند و با هر فرصتی نرخ ارز را تغییر می دهند. این وضعیت آشفته بازار باعث شده سفته بازار به راحتی تقاضای کاذب ایجاد کنند و پس از افزایش قیمت ارز تقاضا را کاهش دهند و عرضه را زیاد کنند که در این صورت سود خوبی بدست می آورند.

تقاضای احتیاطی

تقاضای احتیاطی تا حدودی به تقاضای کاذب نزدیک است و از یک نوع می باشند. زمانی که نوسانات نرخ ارز شدت پیدا می کند و قیمت ارز نیز رشد زیادی داشته باشد افرادی که با دلار سروکار دارند و در آینده به آن نیاز پیدا می کنند برای این که در آینده دلار را گران تر نخرند اقدام به خرید دلار می کنند و در به این صورت است که تقاضایی در بازار ایجاد می کنند که احتیاطی برای آینده است.

این نوع تقاضا توسط سرمایه گذاران و فعالان بازار ایجاد می شود اما به جهت این که به واسطه گرانی دلار این تقاضا ایجاد شده است نوعی تقاضای کاذب به حساب می آید هرچند اهداف سوداگرانه نداشته باشد. در واقع علت اصلی ایجاد چنین تقاضای افزایش نرخ ارز و یا نوسانات آن در بازار می باشد.