نرخ دلار آزاد ۵ هزار تومانی شد

نرخ دلار آزاد ۵ هزار تومانی شد


بازار ارز پس از آخرین نوسانات و جهش خود در پایان سال گذشته به آرامش رسیده بود و روزهای آغازین سال ۹۷ را با قیمت پایین آغاز کرد اما هنوز چند روزی از روزهای آرامش دلار نگذشته که قیمت دلار ۴۸۰۰ شده و نرخ آن در بازار آزاد به ۵۰۰۰ تومان رسیده است. این افزایش نرخ در سال جدید حاکی از گرانی جدی دلار و دیگر ارزها در سال پیش رو می باشد.

بازار ارز پس از چند هفته آرامش دوباره نوسان خود را شروع کرد و ملتهب شد. آغاز نوسانات از جانب دلار بوده و قیمت رسمی دلار در صرافی ها ۴۸۰۰ تومان می باشد اما در بازار آزاد کمی گران تر و با قیمت ۵۰۰۰ تومان معامله می شود. به نظر می رسد این افزایش قیمت ها شروعی برای جهش نرخ دلار می باشد که در روزهای آغازین سال جدید شروع شده است. اما با این وضعیت قیمت دلار به بیش از ۵ هزار تومان خواهد رسید و وضعیت بازار ارز آشفته تر از گذشته می شود.

افزایش قیمت دلار آزاد

گرچه در سال گذشته نیز طی نوسانات نرخ ارز و جهش نرخ ارز قیمت دلار به مرز ۵ هزار تومان رسیده بود اما این بار قیمت دلار در بازار آزاد مرز ۵۰۰۰ تومان را رد کرد و به ۵۰۲۳ تومان رسید که به نوعی رکورد جدیدی در بازار ارز به شمار می آید. در اواخر سال گذشته به علت نوسانات بازار ارز بسیاری از صرافی ها از فروش دلار خودداری می کردند که برخی به علت کمبود یا نبود دلار بوده و برخی دیگر نیز به دنبال تثبیت قیمت ها بودند.

افزایش قیمت ارز در سال جدید

در سال جدید که همه امید ارزان شدن دلار را داشتند و با آرزوی آرام شدن بازار ارز کار خود را شروع کردند قیمت دلار بر خلاف خواست سرمایه گذاران و صرافی ها گران شد و این گرانی باب میل دلالان ارز شد. اولین گرانی سال جدید آغازی برای گرانی های بیشتر در بازار ارز است و در این صورت نرخ دلار و دیگر ارزها در سال جدید بیشتر از این خواهد شد.

ماجرای چند نرخی بودن ارز همچنان در بازار ارز وجود دارد و این بار نرخ دلار بانکی و دلار بازار آزاد با هم متفاوت شده و باعث چند نرخی شدن ارز شده است. این چند نرخی شدن ها باعث می شود بانک مرکزی به هدف نهایی خود یعنی تک نرخی شدن ارز دست پیدا نکند. در بازار سال جدید دلار بانکی قیمت ۴۸۰۰ تومان را به خود گرفت و دلار در بازار آزاد به قیمت ۵۰۲۳ تومان معامله شد.

ایجاد صف های طولانی در مقابل صرافی ها با چند نرخی شدن ارز

این دو نرخی شدن ارز باعث می شود مجددا صف های طولانی در مقابل صرافی ها تشکیل شود تا دلار بانکی را از صرافی های خریداری کرده و در بازار آزاد به قیمت بالاتر به فروش برسانند. همین تفاوت قیمت فرصت خوبی را برای دلالان و سودجویان فراهم می کند تا به راحتی از تفاوت قیمت ۲۰۰ تومانی در هر دلار استفاده کرده و سود خوبی بدست بیاورند.

این موضوع حتی می تواند باعث شود مردم و سرمایه گذاران نیز پول خود را صرف خرید و فروش دلار کنند و مانند سال گذشته تقاضا به طور جهشی افزایش پیدا کند و مقدمات جهش نرخ دلار را فراهم کند. اما این بار قیمت دلار به ۵۵۰۰ یا ۶۰۰۰ تومان جهش پیدا می کند.