کم ارزش ترین پول های دنیا کدامند؟

کم ارزش ترین پول های دنیا کدامند؟


در دنیا واحدهای پولی بسیاری وجود دارد که هر یک از این واحدهای پول مربوط به یک یا چند کشور می باشد. برخی از این پول ها بین المللی هستند و از اعتبار بالایی برخوردارند و برخی دیگر ارزش پایینی دارند و تنها کشور دارنده آن پول از آنها استفاده می کنند. در این میان ارزش پول ها نسبت به یک دیگر متفاوت است و هر یک ارزش خود را دارد.

در میان ارزها برخی از آنها با ارزش هستند و در جهان مورد استفاده قرار می گیرند و برخی نیز کم ارزش هستند و تنها در کشور دارند آن استفاده می شوند. ارزهای برتر در دنیا که مشخص هستند. دلار، یورو و پوند و چند ارز دیگر که مربوط به کشورهای فعال اقتصادی می باشد. اما شاید شما هم دوست داشته باشید بدانید که کم ارزش ترین ارزها کدامند؟

پول زیمبابوه (دلار زیمبابوه)

۲.۵ میلیون دلار زیمبابوه = ۱ دلار آمریکا

اولین پول بی ارزش یا کم ارزش دنیا پول زیمبابوه می باشد که ارزش آن به قدری پایین است که هر ۲.۵ میلیون دلار آن به اندازه یک دلار آمریکا ارزش دارد. در این کشور تورم به شدت بالاست به طوری که در سال ۲۰۰۸ نرخ تورم این کشور به ۱۰۰ هزار درصد رسید و بانک مرکزی این کشور برای حل این مشکل اسکناس هایی با رقم بالا چاپ کرد. کشور زیمبابوه برای حل مشکل تورم خود اسکناس های ۱۰ میلیون دلاری پاپ کرد که این کار باعث ایجاد مشکل دیگری شد. همین موضوع باعث شده مردم برای خرید ساده ترین اجناس مقدار زیادی اسکناس همراه خود ببرند.

پول ایران (ریال ایران)

۴۵ هزار ریال ایران = ۱ دلار آمریکا

دومین پول کم ارزش دنیا ریال ایران است. جالب است بدانید ریال ایران از جمله کم ارزش ترین ارزهای دنیا به شمار می آید به طوری که ارزش هر پول دیگری در دنیا از ریال ایران بالاتر است. گرچه اقتصاد ایران آنقدر هم ضعیف نیست اما ارزش ریال ایران کم است. هر ۴۵ هزار ریال ایران به اندازه یک دلار آمریکا ارزش دارد. پول ایران در رتبه دومین پول کم ارزش دنیا قرار دارد.

پول ویتنام (دانگ ویتنام)

۲۲ هزار دانگ ویتنام = ۱ دلار آمریکا

دیگر واحد پولی کم ارزش و به نوعی بی ارزش در دنیا واحد پول کشور ویتنام یعنی دانگ ویتنام است که بسیار کم ارزش می باشد. ارزش دانگ ویتنام به قدری پایین است که ۲۲ هزار دانگ ویتنام حدود یک دلار آمریکا ارزش دارد. گرچه دلار آمریکا ارزشمند است اما دانگ ویتنام نیز از ارزش کمی برخوردار است. تورم این کشور تحت تاثیر تحریم های آمریکا به شدت افزایش یافت و برای جلوگیری از تورم و رکود اقتصادی اسکناس های جدید چاپ کرد که این کار باعث کاهش ارزش پول ویتنام شد.

پول سائوتومه (دوبرا سائوتومه)

۲۱ هزار دوبرا سائوتومه = ۱ دلار آمریکا

دیگر واحد پولی کم ارزش در دنیا پول سائوتومه است که دوبرا نام دارد. سائوتومه کشوری کوچک است که اقتصادی ضعیف دارد و به همین دلیل ارزش پول این کشور نیز پایین است. ارزش دوبرای سائوتومه به قدری پایین است که هر دلار آمریکا به اندازه ۲۱ هزار دوبرای سائوتومه ارزش دارد.

پول بلاروس (روبل بلاروس)

۱۹ هزار روبل بلاروس = ۱ دلار آمریکا

از جمله پول های کم ارزش در دنیا پول بلاروس است که روبل نام دارد. گرچه واحد پولی روبل مربوط به کشور روسیه نیز می باشد اما ارزش آن با روبل دیگر کشورها متفاوت است. به عبارت دیگر ارزش روبل روسیه با روبل بلاروس تفاوت دارد. ارزش هر دلار آمریکا برابر با ۱۹ هزار روبل بلاروس می باشد و این حاکی از کم ارزش بودن روبل بلاروس می باشد.

پول اندونزی (روپیه اندونزی)

۱۰ هزار روپیه اندونزی = ۱ دلار آمریکا

اندونزی نیز یکی از کشورهای دارای واحد پولی کم ارزش در دنیا است که ارزش هر ۱۰ هزار روپیه ی اندونزی برابر با یک دلار آمریکا ارزش دارد. این ارزش پایین روپیه اندونزی باعث شده واحد پول این کشور در لیست کم ارزش ترین واحد های پولی قرار بگیرد. علت این ارزش پایین به چندین سال قبل بر می گردد. زمانی که کشورهای آسیای شرقی دچار بحران اقتصادی شدند که به دنبال آن اندونزی نیز دچار بحران شد و ارزش روپیه این کشور میزان زیادی کاهش پیدا کرد.