آشنایی با فورینت، واحد پول مجارستان

آشنایی با فورینت، واحد پول مجارستان


کشور مجارستان از واحد واحد پول فورینت (forint) استفاده می کند که با علامت FT و کد ایزوی HUF در بازارهای جهانی نمایش داده می شود. فورینت یکای رایج در کشور اروپایی مجارستان است که تحت نظارت بانک مرکزی مجارستان قرار دارد که چاپ و توزیع این ارز بر عهده این بانک می باشد. فورینت واحد پول معروفی نیست و از ارزش بالایی برخوردار نمی باشد و این حاکی از اقتصاد ضعیف این کشور می باشد.

واحد جزء پول فورینت مجارستان

واحد پولی فورینت از زیرمجموعه ای کوچکتر به نام فیلر (filler) تشکیل شده که ارزش آن یک صدم ارزش فورینت می باشد و هر صد فیلر به اندازه یک فورینت مجارستان ارزش دارد. فیلر پول خرد مجارستانی ها می باشد و از ارزش پایینی برخوردار می باشد. مجارستان اگرچه یک کشور اروپایی است اما از واحد پول اتحادیه اروپا یعنی یورو استفاده نمی کند و برای خود واحد پول مجزا دارد.

اقتصاد مجارستان

در مجارستان معادن بسیار غنی از بوکسیت وجود دارد که  به بهربرداری رسیده و تولیدات خود را به دیگر کشورها صادر می کند. عمده محصولات صادراتی مجارستان ماشین آلات و ابزارهای صنعتی می باشند. اما با این حال ارزش پول این کشور (فورینت) پایین است. گرچه اقتصاد این کشور فعال نیست اما صرافی به وفور در آن وجود دارد و به راحتی می توان انواع ارزهای بین المللی را در آنها تبدیل کرد. همچنین در مجارستان بانک ها نیز تبدیل ارز را انجام می دهند.

اسکناس و سکه های فورینت مجارستان

در مجارستان انواع اسکناس و سکه های فورینت وجود دارد که برخی از آنها رایج می باشند و در بازار وجود دارند. اسکناس های رایج فورینت عبارتند از: ۵۰۰ فورینت، ۱۰۰۰ فورینت، ۲ هزار فورینت، ۵ هزار فورینت، ۱۰ هزار فورینت و ۲۰ هزار فورینت که از جمله اسکناس های رایج این کشور به شمار می آیند. همچنین سکه های رایج فورینت در مجارستان عبارتند از: ۵، ۱۰، ۲۰ فورینت، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ فورینت که سکه های رایج فورینت در مجارستان می باشند.

تبدیل فورینت مجارستان به دلار آمریکا

همانطور که ذکر شد ارزش فورینت مجارستان بسیار پایین است و در برابر دلار آمریکا از ارزش پایینی برخودار است. ارزش فورینت در برابر دلار چیزی در حدود ۲۶۰ می باشد. یعنی هر ۲۶۰ فورینت مجارستان به اندازه یک دلار آمریکا ارزش دارد. تبدیل فورینت به یورو و پوند نیز به همین صورت است و فورینت نسبت به پوند و یورو از ارزش کمتری برخوردار می باشد.

تبدیل فورینت مجارستان به ریال ایران

گرچه ارزش فورینت در برابر دلار پایین است اما به هر حال از ریال ایران با ارزش تر است و نسبت به ریال ایران ارزش بیشتری دارد. تبدیل ریال ایران به فورینت مجارستان به این صورت است که هر فورینت مجارستان حدودا به اندازه ۱۳۰ ریال ایران ارزش دارد. این یعنی ریال ایران حدود صد برابر از فورینت مجارستان کم ارزش تر می باشد.