واحد پول رسمی ایران تومان است یا ریال؟

واحد پول رسمی ایران تومان است یا ریال؟


تومان واحد پولی است که سالیان زیادی است قرار است واحد پول رسمی کشور شود و جای ریال را بگیرد اما هنوز هم این اتفاق روی نداده و همچنان ریال واحد پول کشور است. ریالی که ارزش آن از تمام ارزهای دیگر کمتر است. حتی کشورهایی که از نظر اقتصادی ضعیف هستند واحد پول با ارزش تری نسبت به ریال ایران دارند. با رسمی شدن واحد پولی تومان می توان امیدوار بود که ارزش پول کشور افزایش یابد هر چند تومان نیز تفاوت چندانی با ریال ندارد.

چند سالی می شود که مجلس و دولت بحث جایگزین شدن تومان به جای ریال را مطرح می کنند اما هیچ گاه این بحث به نتیجه نرسیده و همچنان ریال کم ارزش واحد پول رسمی کشور است. ریالی که ارزش آن حتی از کم ارزش ترین ارزهای دنیا نیز کم ارزش تر است به طوری که ریال ایران در رتبه دوم یا سوم کم ارزش ترین پول دنیا قرار دارد. این ارزش پایین پول تبعاتی دارد که از جمله این تبعات صرف هزینه های بیشتر برای دریافت کالاها و خدمات می باشد.

ریال رسمی است و تومان بازاری

واحد پول رسمی کشور ریال است اما معاملات در بازارها و توسط مردم به وسیله تومان انجام می شود و همین باعث سردرگمی می شود. برای معاملات بازاری تومان استفاده می شود و برای معاملات رسمی و بانکی ریال حرف اول را می زند. زمزمه جایگزینی تومان با ریال امید پایان این سردرگمی را برای مردم آورد اما به زودی این امید از بین رفت و وضعیت به صورت گذشته باقی ماند.

تومان جایگزین ریال می شود

اما بالاخره بعد از گذشت چند سال طرح تغییر واحد رسمی پول کشور در دستور کار قرار گرفت و در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۹۶ برای تصویب و برنامه ریزی به مجلس فرستاده شد. به نظر می رسد مقدمات این کار انجام شده اما تا نهایی شدن آن و اعمال تغییرات فاصله زیادی باقی مانده است. البته این مقدمه کار است و حتی با اجرای این طرح نیز مشکل پولی کشور حل نمی شود. قانون اصلاح پولی کشور سر درازی دارد که یکی از اهداف آن حذف ۳ صفر از پول کشور می باشد. نکته مهم در این طرح این است که چه قدر زمان می برد تا تغییرات لازم ایجاد شود و تومان به طور کامل جایگزین ریال شود.