آشنایی با لاری، واحد پول گرجستان

آشنایی با لاری، واحد پول گرجستان


واحد پول گرجستان لاری (Lari) نام دارد که با کد ایزوی GEL نمایش داده می شود. کشور گرجستان از یکای پول اختصاصی خود یعنی لاری استفاده می کند و یکای رایج این کشور لاری (لاری گرجستان) می باشد. این واحد پولی یکی از واحدهای پول غیر رایج در دنیاست که تنها کشور گرجستان از آن استفاده می کند. ریشه کلمه لاری مربوط به زمانهای گذشته گرجستان است.

همانطور که ذکر شد واحد پول گرجستان لاری نام دارد و تنها این کشور است که از واحد پول لاری استفاده می کند و دیگر کشورها از این واحد پول استفاده نمی کنند.  در معاملات بین المللی لاری گرجستان را با علامت GEL یعنی Georgian Lari نمایش می دهند.

پیشینه لاری گرجستان

واحد پولی لاری گرجستان واحد پول جزء نیز دارد که تتری (Tetri) نام دارد. ارزش تتری صد برابر کمتر از لاری می باشد و هر ۱۰۰ تتری به اندازه یک لاری ارزش دارد. تتری در حقیقت پول خرد گرجستان است که برای معاملات کوچک از آن استفاده می شود. کلمه لاری از زبان گرجی باستانی گرفته شده که به معنای دارایی می باشد. مدیریت تولید و توزیع سکه و اسکناس های لاری و تتری در گرجستان بر عهده بانک مرکزی گرجستان است.

اقتصاد گرجستان

کشور گرجستان که جزئی از شوروی سابق بوده از منابع و معادن طبیعی بسیاری برخوردار است و از جمله ثروتمندترین کشورهای شوروی بوده است. بعد از فروپاشی شوروی این کشور دچار بحران و تورم شد اما پس از چند سال وضعیت گرجستان بهبود یافت و اکنون منابع درآمد این کشور تولیدات کشاورزی، صنعتی و معدنی می باشد. همچنین گرجستان به خاطر دارا بودن مناطق گردشگری از این طریق نیز درآمد خوبی کسب می کند.

انواع اسکناس و سکه لاری

در گرجستان انواع سکه و اسکناس لاری و تتری وجود دارد که در بازار ارز این کشور مبادله می شود. اگر بخواهید لاری گرجستان را دریافت کنید می توانید از طریق صرافی های این کشور تبدیل ارز خود را انجام دهید. از طریق صرافی های گرجستان می توانید انواع واحدهای پولی رایج مانند دلار، یورو، پوند و ... را با لاری تعویض کنید.

انواع اسکناس های رایج لاری در گرجستان عبارتند از ۱ لاری، ۲ لاری، ۵، ۱۰، ۲۰ لاری، ۵۰ و ۱۰۰ لاری که اسکناس های رایج لاری در گرجستان می باشند. همچنین در این کشور انواع سکه لاری و تتری نیز وجود دارد که مبالغ آن عبارتند از ۱ تتری، ۲ تتری، ۵، ۱۰ تتری، ۲۰ و ۵۰ تتری و همچنین سکه های ۱ و ۲ لاری گرجستان که سکه های رایج این کشور می باشند.

تبدیل لاری گرجستان به دلار آمریکا

ارزش لاری گرجستان در هر سال تغییرات اندکی دارد و نرخ آن نسبت به دلار و دیگر ارز ها کمی تغییر پیدا می کند. در حال حاضر ارزش هر دلار آمریکا برابر با ۲.۵ لاری گرجستان می باشد. یعنی ارزش لاری کرجستان کمتر از دلار آمریکا می باشد. اما به نسبت دیگر ارزها لاری گرجستان در برابر دلار آمریکا از ارزش بالایی برخوردار است. 

تبدیل لاری گرجستان به ریال ایران

اما ارزش لاری نسبت به ریال ایران که ارزش هر لاری گرجستان برابر با ۱۷۰۰۰ ریال ایران می باشد. یعنی هر ۱۷ هزار ریال یا ۱۷۰۰ تومان به اندازه یک لاری گرجستان ارزش دارد. این یعنی ارزش ریال ایران بسیار کمتر از لاری می باشد. پس اگر قصد مسافرت به گرجستان را دارید باید پول بیشتری با خود همراه داشته باشید.