توزیع ارز دولتی در صرافی ملت

توزیع ارز دولتی در صرافی ملت


وضعیت آشفته بازار ارز و گرانی های اخیر باعث شده بازار ارز نسبت به گذشته التهاب بیشتری داشته باشد و این التهاب تاثیر زیادی در معاملات بازار و صرافی ها داشته است. این وضعیت آشفته بازار ارز نگرانی خیلی ها را برانگیخته است و بسیاری از صرافی های مجاز در ارائه خدمات و فروش ارز مردد هستند. صرافی ملت یکی از صرافی های مجاز فعال در بازار ارز است که گرانی دلار در فروش آن تاثیر گذاشته است.

نرخ دلار و ارز در روزهای اخیر مجددا افزایش یافته و قیمت دلار به ۴۹۰۰ تومان رسیده است در حالی که برخی انتظار دارند نرخ دلار به بالای ۵ هزار دلار برسد. همچنین برخی نظر به دلار ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ تومانی دارند. این گرانی ها اشتهای دلالان را باز کرده و آنها نیز به نوبه خود در افزایش قیمت دلار نقش ایفا می کنند. به عنوان مثال بازار سیاه دلالان که خود از جمله عوامل گرانی دلار می باشد این روزها کاسبی خوبی دارد و دلار آزاد را با قیمت بالایی به فروش می رساند.

عوامل گرانی قیمت دلار

گرانی دلار در بازار عوامل مختلفی دارد که در هر جهش ارزی یک یا چند عامل موثر هستند. اما در گرانی پیش رو به نظر می رسد عوامل سابق نقش نداشته اند. مدیر عامل صرافی بانک ملت (صرافی ملت) در مصاحبه خود گفته رشد قیمت دلار در بازارهای جهانی یکی از عوامل گرانی پیش رو می باشد. دیگر عوامل گرانی تمایل مردم و سرمایه گذاران برای خرید دلار و سرمایه گذاری در ارز می باشد که در گذشته وجود نداشته است.

گرچه بانک مرکزی نرخ سود بانکی را مجددا افزایش داد اما به نظر می رسد بسیاری از سرمایه گذاران دیگر دلشان به سود بانکی راضی نمی شود و خواهان سودهای بیشتر آن هم توسط دلار هستند. این روش کار مربوط به دلالان ارز است که دلار دولتی را با قیمت ارزان می خرند و در بازار آزاد با قیمت بالا می فروشند.

صرافی ملت به دلالان دلار نمی فروشد

در آخرین جهش ارزی که رخ داد بانک مرکزی تصمیم جدیدی مبنی بر عدم فروش دلار به صرافی ها گرفت و آن را اجرایی کرد. طبق ابلاغیه بانک مرکزی صرافی های مجاز و صرافی بانک ها (مثل صرافی ملت) برای کنترل بازار و مدیریت خرید و فروش ارز از فروش ارز به دلالان خودداری می کنند. این تصمیم بانک مرکزی خیلی زودتر از این باید اجرایی می شد اما به هر حال باز هم می تواند تاثیر خوبی در بازار ارز داشته باشد. صرافی ملت که در حقیقت صرافی بانک ملت است از جمله اولین صرافی هایی بود که این ابلاغیه بانک مرکزی را عملی کرد.

در حال حاضر دلار آمریکا در بازار قیمت های مختلفی دارد. قیمت بازاری، قیمت دولتی، قیمت بازار سیاه که هر کسی برای خود یکی قیمت درست کرده است. گرچه قیمت دلار در صرافی های رسمی و صرافی بانک ها به مبلغ ۴۶۹۰ تومان فروخته می شود اما قیمت دلار آزاد یعنی قیمت دلار در بازار حدود ۵۰۰۰ تومان است. این تمام ماجرا نیست و وضعیت وقتی بدتر می شود که برخی صرافی ها دلاری برای فروش ندارند و یا این که دارند و نمی فروشند.

کاهش عرضه دلار در صرافی بانک ملت

یکی از صرافی های فعال در بازار ارز صرافی ملت است که نقش موثری در توزیع ارز در بازار داشته است. طبق اظهارات مدیر عامل صرافی ملت این صرافی در گذشته تا ۱۰۰ هزار دلار عرضه انجام می داد اما در حال حاضر عرضه دلار در این صرافی به ۳۰ هزار دلار کاهش پیدا کرده است. قطعا وضعیت دیگر صرافی ها نیز نظیر صرافی ملت و بلکه بدتر است و همین باعث می شود دلار در بازار کم شود و قیمت ها جهش پیدا کند. حتی بعضی صرافی ها مثل صرافی گاندی و صرافی المپیک از اعلام قیمت نیز خودداری می کنند. اما گفته شده صرافی ملت که از جمله صرافی های رسمی و مجاز می باشد به صورت روزانه دلار به فروش می رساند.

توزیع ارز دولتی در صرافی ملت

صرافی ملت از جمله صرافی های فعال در بازار بوده و معمولا به صورت روزانه دلار دولتی به فروش می رسانده و نقش خوبی در توزیع ارز دولتی داشته است. این صرافی از جمله صرافی های مجاز در بازار می باشد که ارز دولتی توزیع می کند. با این که عملکرد این شرکت (صرافی ملت) بسیار خوب بوده است اما گفته می شود دفتر این شرکت تغییر مکان داده است. نظر مسئولین صرافی بانک ملت این است که جابجایی ساختمان صرافی ملت برای خدمت رسانی بهتر این صرافی بوده است.