ریال ایران سومین پول کم ارزش دنیا

ریال ایران سومین پول کم ارزش دنیا


ارزش پول ملی کشور یعنی ریال ایران ارزش پایینی دارد و همه از این ارزش پایین اطلاع دارند. ارزش ریال ایران به قدری پایین است که حتی ضعیف ترین کشورهای اقتصادی که پول های کم ارزشی دارند نیز از پول ایران ارزش بیشتری دارند. در بررسی ارزش پول های دنیا ریال ایران جزء ده واحد پول کم ارزش قرار دارد. حدودا ۵ سال پیش بود که ریال ایران دهمین واحد پول کم ارزش در دنیا بود اما در ارزیابی اخیر ریال ایران به سومین پول کم ارزش دنیا تبدیل شده است. 

کم ارزش ترین پول های دنیا

به تازگی ارزیابی ای در زمینه واحدهای پول در دنیا صورت گرفته ارزش برابری واحدهای پول را در برابر دلار آمریکا بیان می کند. طبق این ارزیابی ریال ایران سومین ارز کم ارزش دنیا شناخته شده و ارز کشورهای سائوتام و ویتنام از ریال ایران کم ارزش تر شناخته شدند. به عبارت دیگر اولین پول کم ارزش دنیا مربوط به کشور سائوتام و دومین پول کم ارزش دنیا مربوط به ویتنام می باشد. سومین پول کم ارزش دنیا نیز مربوط به کشور ما است. در حالی که چند سال پیش طبق همین ارزیابی ریال ایران دهمین ارز کم ارزش دنیا بوده است و طی همین چند سال ارزش پول ایران هفت رتبه نزول کرده و از ارزش آن کاسته شده است.

ارزش پایین پول ایران (ریال ایران)

طبق ارزیابی مذکور در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر با ۸۷۰۰ ریال بوده است. اما در حال حاضر هر دلار آمریکا برابر با ۴۸ هزار ریال ایران می باشد. یعنی ارزش ریال ایران نسبت به دلار آمریکا چند صد درصد کاهش پیدا کرده است. در این گزارش ارزش دیگر ارزها نیز نسبت به دلار آمریکا اعلام شده است. ارزش برابری پول کشورهای اکوادور، اندونزی، غنا، موزامبیک، ماداگاسکار، سائوتام، رومانی و ویتنام از ایران کمتر بوده است اما در حال حاضر ارزش پول ایران از ارزش پول این کشورها نیز کمتر شده است. 

رشد دیگر ارز ها و کاهش ریال ایران

حالا بعد از گذشت چند سال از گزارش مذکور لیر ترکیه که ارزش هر یک میلیون آن برابر با یک دلار آمریکا بود الان حدود ۱.۵ لیر ترکیه برابر یک دلار آمریکا ارزش دارد. هر ۲ هزار فرانک ماداگاسکار هم برابر با یک دلار آمریکا است. در مورد کدی غنا که هر ۱۰ هزار سدی غنا برابر با یک دلار آمریکا ارزش دارد. اما لئوی رومانی که هر ۳ لئوی رمانی برابر یک دلار آمریکا می شود و ۹ هزار روپیه اندونزی هم معادل یک دلار آمریکاست. اما پول های کم ارزش تر از ایران نیز به این صورت است. ارزش هر ۱۵ هزار دوبرای سائوتام برابر یک دلار است و ۱۸ هزار دانگ ویتنام نیز به اندازه یک دلار آمریکا ارزش دارد.

طبق قانون حفظ و نگهداری ارزش پول ملی وظیفه اصلی بانک مرکزی که در این چند سال عملی نشده است. بانک مرکزی باید تلاش خود را برای افزایش ارزش پول ملی انجام دهد تا ارزش ریال ایران بیش از این کم نشود و چند سال دیگر ریال ایران کم ارزش ترین پول دنیا نباشد.