علت گرانی دلار از نظر یک دلال ارز

علت گرانی دلار از نظر یک دلال ارز


گرچه در سال گذشته نرخ ارز جهش داشت و تصور می شد در سال جدید دیگر افزایش نرخ ارز در پیش نباشد اما با این حال شاهد گرانی دلار در اولین روزهای سال جدید بودیم. در اولین روز کاری سال جدید قیمت دلار حدودا ۵۰۰ تومانی رشد داشت و نرخ دلار دولتی به ۴۹۰۰ تومان و قیمت دلار در بازار آزاد به ۵۳۰۰ رسید در حالی که سال گذشته قیمت دلار حداکثر ۴۹۰۰ تومان در بازار رسمی و آزاد بود.

برای همه سوال است که در پشت صحنه بازار ارز چه اتفاقی رخ می دهد و چه دستانی در کار است که قیمت ارز این چنین بی سابقه رشد پیدا کرده است. رشدی که در تاریخ بازار ارز کشور بی سابقه بوده و تا به حال قیمت دلار در کشور به این مقدار نرسیده بود. هر کسی نظری در این باره دارد و عللی را برای این گرانی ها مطرح می کند. برخی بانک مرکزی را مقصر می دانند، برخی وضعیت بازار را، برخی دولت آمریکا و برخی دیگر دلالان ارز را. اما جالب این است که دلالان ارز نیز خود عللی برای این گرانی دارند و در عین حال خود را مقصر نمی دانند و مشکل را گردن بانک مرکزی می اندازند.

نظر دلالان در مورد گرانی ارز

افزایش لجام گسیخته نرخ ارز و مظنه دلار در بازار به همراه عدم پاسخگویی بانک مرکزی و مسئولین ارزی کشور باعث شده بازار ارز دوباره ملتهب شود و قیمت ارز در کشور نوسان پیدا کند. این وضعیت آشفته باعث می شود هر کسی علتی برای این گرانی ها پیدا کند اما در حقیقت مشخص نیست که علت اصلی کجاست. تا به حال افراد مسئول و تحلیل گران بازار نظرات مختلفی در مورد بازار ارز و این گرانی ها داده اند اما تا به حال کسی در مورد این گرانی ها از یک دلال نظری نپرسیده است. نظر یکی از دلالان کهنه کار در بازار ارز در مورد گرانی دلار جالب است. مخصوصا از این جهت که این دلالان پر سابقه چند دهه در بازار ارز مشغول به دلالی بوده و با جزئیات این بازار آشنا است.

این روزها نرخ ارز مخصوصا دلار قیمت ثبات ندارد و به صورت لحظه ای نوسان پیدا می کند. هر کسی برای خود نرخی تعیین می کند و با آن نرخ کار می کند. برخی صرافی های رسمی فروش ندارند و بعضا دلار دولتی در بازار توزیع نمی شود. برای دلار چند نرخ تعیین شده که اصلی ترین آنها نرخ دولتی و نرخ آزاد است. در حال حاضر نرخ رسمی یا دولتی ۴۹۰۰ تومان است در حالی که نرخ بازاری حدود ۵۷۰۰ تومان می باشد. این تفاوت قیمت چه دلیلی دارد. همچنین برخی شما و همکارانتان (دلالان ارز) را مقصر گرانی ها می دانند. به نظر خود شما علت چیست؟

دلالان ارز تاثیری در گرانی دلار ندارند

پایان سال گذشته بود که طی گرانی آخر سال همه دلالان ارز را مقصر گرانی ها دانستند و گفتند دلالان بازار را آشفته کرده و قیمت ها را افزایش داده اند. با همین ادعا نیز نیروی انتظامی وارد بازار شد و برخی از دلالان خیابانی و کاسبان غیرمجاز را دستگیر کرد. همچنین برخی از صرافی های غیر مجاز نیز پلمپ شدند. زیرا این افراد را مخل بازار می دانستند. حالا با توجه به این که این افراد مخل بازار دستگیر شده اند پس چرا مجددا دلار گران شده و بازار دچار التهاب شده است؟ آن هم در حالی که قیمت دلار در اولین روزهای سال جهش ناگهانی پیدا می کند.

حقیقت این است که نرخ ارز در ابعاد کلان از دست دلالان ارز خارج است چرا که یک دلار به عنوان مثال هزار دلار در دست دارد و آن مقدار را خرید و فروش می کند و سودی به دست می آورد. البته سفته بازار و رانت خواران کلان که برخی آنها را نیز دلالان ارز می دانند ممکن است علل این گرانی باشند. زیرا این افراد با ایجاد تقاضا های کلان در بازار و خرید و فروش هنگفت ارز توانایی ایجاد نوسان در بازار را دارند. اما دلالان خرد کف بازار چنین توانایی ندارند.

کاهش سودهای بانکی علت گرانی دلار

یکی از علل گرانی دلار و جهش نرخ ارز می تواند مربوط به سودهای بانکی باشد. وضعیت بانک مرکزی نرخ سودهای بانکی را کاهش می دهد مردم برای حفظ سرمایه خود و دریافت سود مناسب مجبور می شود سرمایه خود را از بانک ها خارج کنند و در جای پرسودتر سرمایه گذاری کنند و چه جایی پرسودتر از بازار از که طی یک جهش و نوسان می تواند مقدمات دریافت سود خوبی را برای افراد تامین کند.

گفته می شود بانک مرکزی برای جلوگیری از رشد نرخ دلار و دیگر ارزها روزانه مقادیری ارز و دلار در صرافی های مجاز توزیع می کند اما در حقیقت این مقدار ارز بسیار کم است و کفاف تقاضای بازار را نمی دهد. گواه این ادعا صف های طولانی متقاضیان ارز جلوی صرافی هاست. روزانه در مقابل صرافی های مجاز صف های طولانی برای دریافت دلار تشکیل می شود اما به برخی از این افراد دلار نمی رسد. همین ایجاد صف در مقابل صرافی به معنی کمبود ارز است.

افزایش عرضه دلار در بازار توسط بانک مرکزی

مشکل دیگر بازار ارز مشکل روانی است. یعنی بازار از نظر روانی آشفته شده و مردم تصور می کنند ارز در کشور کم است. بانک مرکزی باید عرضه دلار را افزایش دهد و اجازه فعالیت کاسبان و دلالان ارز را بدهد تا تصور این که ارز در کشور کم است از بین برود. از طرفی حضور این دلالان و کسبه در بازار می تواند تا حدودی پاسخگوی تقاضاهای خرد در بازار باشد. 

یکی از اصول بازار ارز که فکر می کنم دیگر همه آن را فهمیده باشند تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار است. یعنی باید بین عرضه ارز و تقاضای ارز تعادل وجود داشته باشد تا مشکلی در بازار بوجود نیاید. اگر این تعادل برهم زده شود و عرضه بیشتر از تقاضا شود و یا این که تقاضا بیشتر از عرضه شود بازار ملتهب می شود و ارز یا گران یا ارزان خواهد شد.

حل مشکل گرانی با افزایش توزیع ارز

در حال حاضر هیچ اعتمادی به بانک مرکزی وجود ندارد چرا که آنها اعلام می کنند دلار گران نمی شود اما در آغاز سال جاری دلار ۵۰۰ تومان گران می شود. در چنین وضعیتی امکان دارد دلار به بالای ۱۰ هزار تومان نیز برسد. بانک مرکزی به جای توزیع قطره چکانی ارز باید به میزان نیاز ارز توزیع کند و در حقیقت پاسخ با عرضه مناسب تعادل بین عرضه و تقاضا را ایجاد کند. این که بانک مرکزی بگوید مردم دلار نخرند یا این که دلار قطعا ارزان می شود هیچ کمکی به بازار نمی کند. در نهایت چاره کار در دست بانک مرکزی است تا با عمل جدی وضعیت پیش رو را سامان دهد.