حراج سکه، به نفع بازار یا به کام دلالان؟

حراج سکه، به نفع بازار یا به کام دلالان؟


با همه انتقال هایی که به روش فروش و عرضه سکه بهار آزادی و برگزاری حراجی های سکه مطرح است مجریان آن معتقدند این موثرترین روش جهت کنترل بازار سکه و طلا می باشد و روش دیگری وجود ندارد. سکه‌های به فروش رفته در این حراجی ها باعث تعدیل قیمت‌ سکه می شود.

گرانی سکه طلا و رشد روز افزون حباب آن در ماه‌های اخیر و در نتیجه آن اوج گرفتن نرخ ارز باعث شد بانک مرکزی به فکر راه اندازی حراجی سکه بیفتاد. از این رو حراج سکه را از طریق بانک کارگشایی پیگیری کرد و در ساعات خاصی از روز حراجی سکه آغاز می شود و اقدام به فروش سکه می کرد.

آیا واقعا برگزاری حراج سکه به نفع بازار است؟ 

اما برگزاری حراج های قبلی حواشی به دنبال داشت که بر همین اساس انتقاداتی نسبت به شیوه عرضه سکه از سمت منتقدین ابراز شدن و انتظار می رفت بانک مرکزی این مشکلات را حل کند. اما در همین اوضاع نا مناسب نرخ‌های‌هایی گران‌تر از قیمت بازار در برخی حراجی ها پیدا می شود که به نظر از سوی دلالان سکه آغار شده بود. منتقدان هم با دیدن این وضع احساس کردن حراج نمی‌تواند شیوه درستی برای کاهش قیمت های حبابی و جلوگیری از جولان دلالان شود.

با تمام این اوصاف بانک مرکزی روش دیگری را پیش گرفته و آن حراج سکه در بازار است. به نظر مسئولین بانک مرکزی روش حراج سکه موثرترین راه برای تامین نیاز بازار عرضه و تقاضا است و با این روش به راحتی می توان بازار را تحت کنترل قرار داد. قیمت های اعلام شده در حراج بر اساس قیمت رسمی سکه می باشد و حتی از نرخ سکه در بازار نیز کمتر می باشد.

بانک کارگشایی هم عموما سکه ها را با قیمتی پایین‌تر از بازار عرضه می کند تا مشکل قیمت حبابی سکه برطرف شود. از طرفی شرکت در نشست های بانک کارگشایی برای مردم آزاد است تا هرکس بتواند از نزدیک با بازار خرید و فروش سکه آشنا شود. البته مدیر عامل بانک هم نظری مثبت در مورد حراجی ها دارد و می گوید حراجی سکه شفاف‌ترین روش عرضه سکه در بازار است. تنها چیزی که به صورت حراجی در بازار عرضه می شود همین سکه است و که هیچ گاه برای فروش دلار و ارز در زمان نوسان یک چنین روش‌هایی پیشنهاد نشده و کسی آن را اجرا نکرده است. به همین دلیل برخی اعتقاد دارند بانک مرکزی باید از طریق بازار سرمانه و صرافی ها اقدام کند تا قدرت ریسک دلالان کاهش یابد.

چرایی برگزاری حراجی سکه توسط بانک کارگشایی

نکته حائز اهمین آن است که حراجی سکه از سوی بانک مرکزی انجام نمی شود و در سالهای گذشته بانک ملی از طریق بانک کارگشایی  این کار را انجام می داد که این موضوع خود مورد سوال است. مدیر کل ریالی بانک مرکزی می گوید وظایف بانک مرکزی چیز دیگری است و این کار را دیگر بانک ها هم می توانند انجام دهند و با این کار می توان از دیگر بانک ها نیز در این امر کمک گرفت. به همین دلیل است که بانک مرکزی اسرار بر برگزاری حراجی سکه دارد تا بازار سکه به ثبات نسبی در قیمت‌ها برسی د آرامش بازار سکه به نتیجه برسد.

برگزاری حراجی و به دنبال آن کاهش قیمت در بازار جهانی طلا می تواند در کاهش حباب سکه بسیار موثر باشد. ما تلاش داریم با برگزاری این حراج ها حباب سکه را به کلی تخلیه کنیم تا قیمت آن به کلی شفاف شود و هیچ حبابی در قیمت سکه باقی نماند.

منبع: ایسنا