چه کشورهایی واحد پول رسمی ندارند؟

چه کشورهایی واحد پول رسمی ندارند؟


همه ما با پول و واحد پول آشنایی داریم و میدانیم که هر کشوری برای خود یک واحد پول دارد. اما آیا هر کشوری برای خود واحد پول اختصاصی دارد یا خیر؟ هر کشوری برای خود یک واحد پول دارد اما این واحد پول لزوما واحد پول اختصاصی آن کشور نیست. در دنیا کشورهای بسیاری هستند که از واحدهای پول رایج و عمومی مانند دلار و یورو استفاده می کنند و در عین حال کشورهایی هستند که برای خود واحد پول مجزا دارند.

شاید آرزوی مردم هر کشوری باشد که برای خود واحد پول رسمی داشته باشند اما برخی کشورها هستند که برای خود واحد پول مجزا ندارند و مجبور به استفاده از واحد پول کشورهای پیشرفته یا همان واحدهای پول بین المللی هستند. واحد پولی نظیر دلار، پوند، یورو، فرانک یا روبل که هر یک مربوط به کشورهای پیشرفته و فعال در زمینه اقتصادی هستند که به همین دلیل ارز این کشورها بین المللی شده و ارزش بالایی دارد.

کشورهای استفاده کنند از دلار آمریکا

از جمله برترین و باارزش ترین و پراستفاده ترین ارز دنیا دلار آمریکا است که ارز بین المللی محسوب می شود و در دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار است. بیش‌ترین استفاده ارز در دنیا مربوط به دلار آمریکا می باشد و عمده معاملات اقتصادی بین المللی با استفاده از دلار انجام می شود. دلار ارز رسمی آمریکا می باشد اما بسیاری از کشورها آن را معتبر و با ارزش می دانند و دلار را واحد پول رسمی خود قرار داده اند. کشورهای بسیاری وجود دارند که واحد پول دیگری برای خود دارند اما معاملات بین المللی خود را از طریق دلار و ارزهای رسمی و بین المللی انجام می دهند.

کشورهای اکوادور، میکرونزی، تیمور شرقی، جزایر ویرجین، السالوادور، پالائو، جزایر مارشال، تورکس و کایکوس و زیمبابوه کشورهایی هستند که از واحد پول دلار آمریکا می کنند و برای خود واحد پول مجزا ندارند. چون واحد پول این کشورها دلار آمریکا است بنابراین مدیریت این ارز بر عهده آنها نیز نمی باشد و سیاستهای پولی آنها و همچنین ارزش گذاری ارز آنها نیز مربوط به دولت آمریکا و فدرال رزرو آمریکا می باشد. در میان این ده کشور زیرمجموعه دلار آمریکا برخی از کشورها نظیر اکوادور و السالوادور با علاقه از دلار استفاده می کنند و نظرشان این است که دلار آمریکا می تواند جلوی بحران های اقتصادی آنها را بگیرد. برخی دیگر از کشورها نظیر زیمبابوه به جز دلار از ارز دیگر کشورها نیز استفاده می کند.

کشورهای استفاده کننده از یورو

یورو دیگر واحد پول با ارزش و معروف در دنیاست که واحد پول رسمی اتحادیه اروپا می باشد و علاوه بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی برخی دیگر از کشورهای همسایه نیز این یورو به عنوان واحد پولی استفاده می کنند. یورو نیز همچون دلار از ارزش بالایی برخوردار است و تمایل استفاده کنندگان از آن ارزش و اعتبار بالای آن است. کمیسیون متشکل از کشورهای اروپایی برای جلوگیری از نوسانات ارزی کشورهای عضو به دنبال روشی بود تا این که در سال ۱۹۹۹ واحد پولی یورو را به عنوان واحد پول رسمی کشورهای عضو تعیین کرد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا که یورو واحد پول رسمی آنها می باشد عبارتند از بلژیک، اتریش، قبرس، فنلاند، استونی، ایتالیا، فرانسه، لتونی، آلمان، یونان، ایرلند، لوکزامبورگ، پرتغال، مالت، اسپانیا، هلند، اسلواکی و اسلوونی. این کشورها واحد پول رسمی آنها یورو می باشد. کشورهای موناکو، آندورا، مونته‌نگرو، واتیکان و سن مارینو نیز از جمله کشورهای استفاده کننده از یورو می باشند که البته عضو اتحادیه اروپا نمی باشند. این کشورها به رغم خارج بودن از اتحادیه اروپا از واحد پول این اتحادیه یعنی یورو استفاده می کنند.

کشورهای استفاده کننده از پوند انگلستان

پوند انگلستان دیگر ارز معروف دنیا است که برخی از کشورها آن را واحد پول خود قرار داده اند و همانطور که از نامش مشخص است این واحد پول مربوط به کشور انگلستان می باشد. خود کشور انگلستان اصلی ترین کشور استفاده کننده از پوند می باشد که البته پول پول رسمی انگلستان می باشد. نکته جالب این که انگلستان گرچه عضو اتحادیه اروپا می باشد و از کشورهای اصلی این اتحادیه محسوب می شود اما واحد پول اختصاصی خود یعنی پوند را دارد و از واحد پول یورو استفاده نمی کند. اما یکی از کشورهایی که از پوند استرلینگ یا پوند انگلستان استفاده می کند کشور اسکاتلند است. گرچه این کشور جزئی از کشور انگلستان است اما کشوری جدا محسوب می شود. 

کشورهای استفاده کننده از فرانک سی اف ای

فرانک سی اف ای یکی از واحدهای پولی دنیا محسوب می شود که در کشورهای آفریقایی مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی مناطق قاره آفریقا از واحد پول فرانک سی اف ای استفاده می شود و کشور فرانسه پشتوانه این ارز را قبول کرده است. در آفریقا دو نوع فرانک سی اف ای وجود دارد که یکی فرانک سی اف ای آفریقای غربی و دیگری فرانک سی اف ای آفریقای مرکزی است.

کشورهای استفاده کننده از فرانک سی اف ای آفریقای غربی عبارتند از: ساحل عاج، بنین، بورکینافاسو، سنگال، گینه بیسائو، نیجر، مالی و توگو. همچنین کشورهای آفریقای مرکزی، چاد، کامرون، کنگو، گینه استوایی و گابون از واحد پول فرانک سی اف ای آفریقای مرکزی استفاده می کنند. کشورهای آفریقایی به خاطر این که عمدتا تحت استعمار کشورهای غربی مخصوصا فرانسه بوده اند از واحد پول این کشور یعنی فرانک استفاده می کنند. معمولا کشورهای تحت استعمار تا سالیان سال از واحد پول کشور استعمارگر استفاده می کنند.