روش تشخیص دلار تقلبی

روش تشخیص دلار تقلبی


دلار آمریکا از جمله با ارزش ترین ارزهای دنیاست که در معاملات بین المللی رونق بسیاری دارد. این ارز بین المللی که پایه اصلی معاملات در دنیا می باشد ارز رسمی آمریکاست اما در تمام دنیا از آن استفاده می شود. چنین پولی که اینقدر رونق دارد و از ارزش بالایی برخوردار است باید مشخصه های داشته باشد که بتوان اصل بودن آن را تشخیص داد. اسکناس های دلار آمریکا مشخصه هایی دارد که می توان دلار اصل را از دلار تقلبی تشخیص داد.

ارزش بالای دلار باعث شده برخی کشورها آن را ارز رسمی خود قرار داده اند و در داخل کشور خود نیز از آن استفاده می کند. در کشور ما نیز دلار کاربردهای فراوانی دارد و بسیاری از تجار و کسبه از دلار برای معامله استفاده می کنند. با توجه به ارزش بالای دلار و استفاده فراوان از آن لزوم تشخیص دلار اصلی از تقلبی وجود دارد و باید مشخصه های دلار اصلی را شناخت. معمولا اسکناسهای با ارزش از مشخصه های امنیتی برخوردار هستند که دارنده اسکناس با استفاده از آنها می تواند صحت اسکناس را تشخیص دهد. دلار اصلی نیز در درون خود مشخصه های امنیتی دارد که با استفاده از آنها می توان صحت آن را تشخیص داد و دلار تقلبی را پیدا کرد. برای تشخیص دلار اصلی از تقلبی روش‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها می توان دلار اصلی را تشخیص داد.

برجسته بودن نوشته روی اسکناس

معمولا روی اسکناس های برخی حروف را برجسته ایجاد می کنند که یک ویژگی امنیتی به حساب می آید. اسکناس های دلار نیز به این صورت هستند و روی آن برخی نوشته ها برجسته می باشند و می توان آنها را با لمس تشخیص داد. در حالی که اسکناس های جعلی با دستگاه های معمولی چاپ می شوند و برجستگی روی آنها وجود ندارد. این روش یکی از ساده ترین روشهای تشخیص اسکناس دلار می باشد که به راحتی با در دست داشتند یک عدد اسکناس دلار می توانید این روش را تست کنید.

نوار امنیتی اسکناس دلار

همچون اسکناس های خودمان که در وسط اسکناس نواری رنگی وجود دارد در داخل اسکناس های دلار نیز نواری امننیتی وجود دارد که اگر در مقابل نور قرار گیرد قابل تشخیص است. این نوار امنیتی تنها در اسکناس های اصلی وجود دارد و اسکناس های تقلبی و جعلی دلار فاقد این نوار می باشند. دیگر روش تشخیص دلار اصلی همین نوار امنیتی می باشد که کار را بسیار آسان می کند.

تصویر نامرئی روی دلار

در داخل اسکناس دلار نیز همچون دیگر اسکناس های با ارزش تصاویر نامرئی وجود دارد که اگر در مقابل نور قرار گیرد مشخص می شود. در قسمت سفید و خالی اسکناس دلار تصویری نامرئی وجود دارد که اگر در مقابل نور قرار گیرد وجود آن تصویر در داخل اسکناس رویت است. در داخل اسکناس دلار تصاویر دیگری نیز به صورت نامرئی تعبیه شده است که با قرار گرفتن در مقابل نور نمایان می شوند.

جنس اسکناس دلار

ساده ترین روش تشخیص اسکناس دلار لمس آن هست همچون روش دیگر اسکناس ها که با لمس آنها می توان اصل بودن آن را تشخیص داد. دلار آمریکا یعنی دلار  اصلی از جنس کتان ساخته شده که در بازار وجود ندارد و مختص اسکناس های دلار می باشد. البته برای کسیکه تازه دلار دریافت کرده روش مناسبی نیست چون به این راحتی ها متوجه نمیشود اما اگر مدتی است که با دلار کار می کنید به راحتی می توانید با لمس اصل بودن آن را تشخیص دهید و متوجه کاغذی بودن یا کتانی بودن آن شوید.

وضوح بالای اسکناس های دلار

اسکناس های اصلی دلار به خاطر استفاده از دستگاه های پیشرفته مخصوص چاپ پول با کیفیت بالایی چاپ می شوند و گوشه اشکال و حروف درون اسکناس به صورت نوک تیز و با کیفیت چاپ شده اند که جزئیات آن قابل روئت است در حالی که در اسکناس های تقلبی این کیفیت چاپ وجود ندارد و گوشه اشکال بی کیفیت و بصورت گرد چاپ می شوند. علتش هم کیفیت پایین دستگاه های چاپ معمولی برای چاپ اسکناس تقلبی می باشد.

براق بودن عدد مقدار دلار

روی اسکناس های دلار در هر چهار گوشه اسکناس عدد اسکناس (مقدار ارزش اسکناس دلار) نوشته شده که از این چهار عدد یکی از آنها با دیگر اعداد روی دلار متقاوت است و روی ها براق است و به صورت طلاکوب می باشد که در مقابل نور براق است و می درخشد. از این طریق می توانید به راحتی اسکناس اصلی را پیدا کنید. زیرا اسکناس های جعلی و تقلبی دلار این ویژگی را ندارند.

متفاوت بودن شماره سریال دلارها

البته این روش مخصوص مقادیر زیادی از اسکناس دلار می باشد. اگر بخواهید مقادیر زیادی اسکناس دلار را بررسی کنید می توانید شماره سریال های آن را نگاه کنید تا با هم یکسان نباشند. شماره سریال روی اسکناس ها یکسان نیست و هر اسکناسی سریال اختصاصی خود را دارد. اما در اسکناس های تقلبی دلار به این صورت نیست و تعداد محدودی شماره سریال برای اسکناس های چاپ شده در نظر گرفته شده است. پس اگر چند اسکناس تقلبی را بررسی کنید قطعا شماره سریال تکراری را در بین آنها کشف خواهید کرد.