صرافی چیست و چگونه کار می کند؟

صرافی چیست و چگونه کار می کند؟


قطعا نام صراف و صرافی را زیاد شنیده اید و در اخبار اقتصادی و خبرهای مربوط به ارز و پول این نام برای شما آشناست. این روزها به لطف التهاب بازار ارز و افزایش قیمت دلار نام صرافی ها بیشتر در اخبار شنیده می شود و مردم نیز بیشتر باز صرافی ها آشنا شده اند. اما شاید دوست داشته باشید بدانید کار اصلی صرافی ها چیست و صراف و صرافی ها دقیقا چه کاری انجام می دهند.

پیشینه صرافی

پیشینه صرافی به صدها سال قبل باز می گردد. از زمانی که پول های مختلف ایجاد شد و مردم نیاز به استفاده از پول های مختلف را پیدا کردند صرافی ها نیز ایجاد شدند. در کتابهای قدیمی نیز از وجود صرافی ها در بازار خبرداده شده و این شغل در آن زمان نیز وجود داشته است. اما شغل صرافی از قرن نوزدهم رونق فراوانی پیدا کرد و در ایران نیز صرافی ها در تمام شهرهای ایران شعبه ایجاد کردند و تجار و کسبه با صراف ها مبادله ارزی انجام می دادند.

صرافی که حتما نام آن را در اخبار بازار ارز شنیده اید و تعدای از شعب آن را در خیابان ها دیده اید نوعی کسب و کار است که تبدیل ارز را انجام می دهد. کلمه صرافی به معنی داد و ستد یا معامله می باشد که این معامله برمبنای ارز انجام می شود. کار اصلی صرافی های تبدیل ارز یا صرف ارز است. یعنی مشتری یک ارز را به آنها می دهد و ارز دیگری را دریافت می کند. به طور مثال افراد با مراجعه به صرافی پول ایرانی به صرافی می دهند و در عوض به همان ارزش دلار آمریکایی دریافت می کنند. این اصلی ترین کار صرافی ها در بازار ارز است. 

صرافی در خارج از ایران

مسافران قطعا با صرافی ها و نوع عملکرد آنها آشنا هتسند. اگر قصد سفر به کشورهای خارجی را داشته باشید باید مقداری از ارز رایج آن کشور را با خود همراه داشته باشید. برای دریافت ارز آن کشور مقداری پول می دهید و در عوض ارز آن کشور را دریافت می کنید که به این کار صرف یا صرافی گفته می شود. صرافی ها برای سفرهای خارجی و مسافران بسیار با اهمیت هستند. زیرا برای سفر به کشور دیگر باید به ناچار از پول آن کشور استفاده کنید و برای دریافت پول کشور مورد نظر صرافی ها هستند که شما را کمک می کنند و به مقدار لازم به شما ارز آن کشور را می دهند. صرافی ها با تبدیل ارز مقداری کارمزد برای این کار دریافت می کنند که این کارمزد سود و درآمد آنها می باشد.

تبدیل ارز در صرافی ها

صرافی ها برای تبدیل ارز قیمت لحظه ای هر دو ارز را مشاهده کرده و پس از آن به مقدار ارزش ارز دریافتی ارز جدید به مشتری ارائه می دهند. البته نرخ ارز جدید برای صرافی ها متفاوت است. ممکن است برخی صرافی ها سود بیشتری دریافت کنند و برخی دیگر سود کمتر که مقدار این سود بر قیمت ارز جدید اضافه می شود. این تفاوت قیمت در صرافی های رسمی و صرافی های شخصی بیشتر مشخص می شود زیرا صرافی های آزاد و یا صرافی های داخل فرودگاه قیمت تگران تری نسبت به صرافی ها رسمی دارند.

صرافی های رسمی و غیررسمی

اما صرافی می تواند رسمی باشد و به صورت یک شرکت یا موسسه در سراسر کشور فعالیت کند و یا می تواند تنها یک مغازه کوچک باشد که تبدیل ارز انجام می دهد. حتی صرافی یا صراف می تواند غیر مجاز نیز باشد و در کف خیابان تبدیل ارز انجام دهد. بسیاری از دلالان بازار ارز هستند که خود را صراف می دانند اما در حقیقت صراف غیر مجاز و یا به طور دقیق تر دلالان ارز هستند. همین دلالان ارز هستند که با فعالیت غیرمجاز خود بازار ارز را دچار التهاب کرده و قیمت ها را افزایش داده اند.

در داخل کشور اما صرافی های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها صرافی رسمی بوده و برخی دیگر از جمله صرافی های غیررسمی می باشد. بطور کلی صرافی های مجاز داخل کشور زیر نظر بانک مرکزی فعالیت می کنند اما صرافی های رسمی صرافی هایی هستند که زیر نظر مستقیم بانک مرکزی فعالیت می کنند. به عنوان مثال صرافی های بانک ها از جمله صرافی های رسمی می باشد که زیر نظر مستقیم بانک مرکزی هستند و توزیع ارز از طریق آنها انجام می شود. صرافی های غیررسمی صرافی های آزاد یا شخصی هستند که در بازار ارز فعالیت می کنند.