جزئیات جدید دریافت ارز مسافرتی

جزئیات جدید دریافت ارز مسافرتی


ارز مسافرتی که تا پیش از این برای مسافران کشورهای خارجی در نظر گرفته شده بود و با قیمت دولتی عرضه می شد پس از جهش ارزی اخیر و یکسان سازی نرخ ارز تغییرات بسیاری را شاهد بود و مقدار و قیمت آن دچار تغییر شده است. از این پس ارز مسافرتی برای هر نفر تنها یک مرتبه در سال پرداخت می شود و مقدار آن نیز محدود خواهد بود. این محدودیت های بعمل آمده ناشی از التهاب بازار ارز و برای مدیریت آن در نظر گرفته شده است.

یکی از مدیران ارزی بانک مرکزی در رابطه با ارز مسافرتی چنین بیان می کند: از این پس ارز مسافرتی برای افراد بالای ۱۲ سال برای هر نفر تنها یک بار در سال عرضه می شود و مقدار آن ۵۰۰ یورو برای کشورهای هم مرز و مشترک المنافع و ۱۰۰۰ یورو برای کشور‌های غیر هم مرز و با فاصله زیاد می باشد. همچنین قیمت ارز مسافرتی هر یورو ۴۲۰۰ تومان می باشد. با توجه به این که نرخ ارز مسافرتی کمتر از نرخ آزاد است بنابراین این تفاوت قیمت تا حدودی هزینه های سفر را پوشش می دهد و با تبدیل ارز مسافرتی به ریال یا ارز کشور مورد نظر می توان از آن استفاده کرد.

کشورهایی که ارز مسافرتی آنها ۵۰۰ یورو است

کشورهای هم مرز که ارز مسافرتی آنها پانصد یورو می باشد عبارتند از: آذربایجان، ارمنستان، پاکستان، استونی، بلاروس، لتونی، گرجستان، قزاقستان، لیتوانی، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، مولداوی، بحرین، قطر، روسیه، ترکمنستان ، اوکراین ، عمان، ازبکستان، افغانستان، کویت و امارات که از جمله کشورهای مشترک المنافع به شمار می آیند. در حال حاضر تنها یک بار در سال به هر مسافر ارز مسافرتی تعلق می گیرد و این مقدار برای مسافران خارج از کشور کافی می باشد و هر کس بیش از این نیاز به ارز داشته باشد باید به قیمت آزاد آن را دریافت کند.

چگونگی دریافت ارز مسافرتی

برای دریافت ارز مسافرتی باید به یکی از بانک های ملی، ملت و سامان مراجعه کنید. این بانک ها حواله ارزی مسافرتی را صادر می کنند. نکته مهم این است که دریافت حواله ارزی تنها با ارائه مدارک مورد نیاز انجام می شود. مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی گذرنامه، بلیط هواپیما و ویزای کشور مقصد و در نهایت رسید پرداخت عوارض خروج از کشور می باشد که در صورت کامل بودن مدارک امکان دریافت ارز مسافرتی وجود دارد. در این صورت مسافران می توانند با ارائه مدارک خود به محل های مذکور اقدام به دریافت ارز مسافرتی نمایند.

دریافت ارز زیارتی

به جز ارز مسافرتی ارز دیگری به نام ارز زیارتی نیز وجود دارد که برای مسافرت به کشورهای زیارتی به زوار تعلق می گیرد که البته مقدارش کم تر از ارز مسافرتی و به مبلغ ۲۰۰ دلار آمریکا بود. پس از یکسان سازی نرخ ارز هنوز تصمیمی در مورد مقدار ارز زیارتی توسط بانک مرکزی گرفته نشده است. شرایط دریافت ارز زیارتی همچون شرایط ارز مسافرتی است ال درخواست ارز مسافرتی زیارتی کرده و ۲۰۰ دلار آمریکا به نرخ مبادله ای، ارز دریافت کنند.