حذف صرافی ها از بازار ارز

حذف صرافی ها از بازار ارز


چند روزی از تک نرخی شدن ارز می گذرد و در پی آن صرافی ها معامله ارز را تعطیل کردند و دیگر اقدام به خرید و فروش ارز نمی کنند. پس از آن بانک مرکزی عرضه دلار دولتی را متوقف کرد و دلار مداخله ای نیز دیگر در صرافی بانک ها توزیع نشد زیرا ارز به طور رسمی تک نرخی شده بود. دیروز نیز بانک مرکزی خرید و فروش ارز در صرافی ها را ممنوع کرد و در این صورت حتی اگر صرافی ها بخواهند هم نمی توانند معاملات ارزی انجام دهند. این اتفاقات باعث شده شایعه تلاش بانک مرکزی برای حذف صرافی ها را قوت بگیرد.

با توجه به اقدامات بانک مرکزی در بازار ارز و صرافی ها این تصور به وجود آمده که بانک مرکزی قصد حذف صرافی ها را از بازار ارز دارد و الان نیز در تلاش است به طور آهسته حضور آنها در بازار را کم رنگ کند. این شایعات در روزهای اخیر با پاسخ رئیس بانک مرکزی همراه بود و سیف این خبرها را تکذیب کرد و بر نقش مهم صرافی ها در بازار ارز و اقتصاد کشور تاکید کرد. ایشان گفت: بانک مرکزی به هیچ وجه قصد حذف و یا تعطیلی صرافی ها را ندارد و این اقدامات موقت بوده و برای حل مشکل بازار ارز می باشد.

تاثیر صرافی ها بر اقتصاد کشور

وضعیت اقتصادی کشور طوری است که ما باید از صرافی ها و مبدلان ارز حمایت کنیم و جایگاه آنها را در بازار ارز و اقتصاد کشور حفظ کنیم. متاسفانه با اتفاقات رخ داده در بازار ارز و فعالیت های بانک مرکزی برخی شایعه کرده اند که بانک مرکزی قصد حذف یا کم رنگ کردن حضور صرافی ها را دارد را ایجاد کرده اند. ما نه تنها نمی خواهیم صرافی ها از اقتصاد کشور حذف شوند بلکه از نقش مهم و تاثیرگذار آنها در بازار ارز آگاه هستیم. صراف و صرافی یکی از اجزای جدایی ناپذیر از بازار ارز هستند و هیچ کس نمی تواند صرافی ها را از بازار ارز جدا کند.

ممنوعیت معاملات ارزی در صرافی ها

در حال حاضر با توجه به التهاب اخیر بازار ارز و یکسان سازی نرخ ارز که در حقیقت نوعی جراحی بازار ارز بود بانک مرکزی قصد ایجاد روش جدیدی در فعالیت صرافی ها در بازار ارز دارد و با توجه به برنامه ریزی های انجام شده صرافی ها باید با روش جدید در بازار ارز فعالیت داشته باشند. ممنوعیت صرافی ها از خرید و فروش ارز نیز پیرو همین تصمیمات بانک مرکزی است که صرافی ها باید آن را رعایت کنند. تمام این تصمیمات برای بهبود بازار ارز و وضعیت ارزی کشور است.

در این صورت و با توجه به ممنوعیت خرید و فروش ارز توسط صرافی ها تنها دو نقش برای صرافی ها در بازار در نظر گرفته شده است. یکی از آنها نقل و انتقال ارز و دیگری خرید ارز حاصل از صادرات می باشد. یعنی با این اوصاف کار صرافی ها تا حدودی کم می شود و دیگر پاتوق دلالان و کسبه برای معامله ارز نخواهد بود.