جزئیات جدید دریافت ارز دانشجویی

جزئیات جدید دریافت ارز دانشجویی


التهاب اخیر بازار ارز و در پی آن اتفاقات رخ داده در بازار و تصمیمات بانک مرکزی بر روی ارز دانشجویی نیز تاثیر گذاشت و بانک مرکزی قوانین جدیدی را برای توزیع ارز دانشجویی به دانشجویان وضع کرد. بانک مرکزی برای مدیریت بازار و جلوگیری از جهش مجدد قیمت ها روشهای سختگیرانه ای در معاملات ارزی وضع کرده که دریافت ارز دانشجویی نیز از این قوانین مستثنی نیست. با تغییرات ایجاد شده در روند دریافت ارز دانشجویی دیگر دانشجویان باید ارز دانشجویی را با قیمت آزاد دریافت کنند.

ارز دانشجویی به نرخ آزاد

اول فروردین امسال بود که بانک مرکزی طبق بخشنامه ای ارز دانشجویی را به قیمت آزاد اعلام کرد و هزینه شهریه و هزینه اقامت دانشجویان آزاد مشغول به تحصیل در خارج از کشور را به نرخ آزاد اعلام کرد. یعنی سهمیه ارز دانشجویی دانشجویان خارج از کشور به نرخ آزاد محاسبه می‌شود و این دانشجویان باید ارز دانشجویی را به قیمت آزاد دریافت کنند.

یکی از مسئولین بانک مرکزی اعلام کرده با توجه به وضعیت جدید بازار و امکان دریافت ارز تنها در بانک ها ارز دانشجویی هر دو هفته به هزار دانشجوی متقاضی ارز دانشجویی تعلق می گیرد و امکان دارد در آینده این ظرفیت افزایش پیدا کند. تلاش ما بر این است که ظرفیت ارائه ارز دانشجویی به دانشجویان افزایش پیدا کند تا زمان کمتری برای دریافت ارز صرف شود. اما این تمام ماجرا نیست و مبلغ ارز دانشجویی نیز تغییر کرده است.

میزان ارز دانشجویی برای هر دانشجو

به دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد که در خارج از کشور تحصیل می کنند ماهانه مبلغ هزار دلار برای هر دانشجو می باشد که این مبلغ می تواند به ازای هر عضو از خانواده دانشجو به میزان ۵۰۰ دلار افزایش پیدا کند. همچنین شهریه دانشگاه نیز سالانه ۱۵ هزار دلار می باشد که به صورت آزاد به دانشجویان پرداخت می شود. به هر حال با آزاد شدن قیمت دلار و تک نرخی شدن ارز دیگر قیمت ارز دانشجویی و ارز آزاد تفاوتی ندارد و همه اینها به قیمت هر دلار ۴۲۰۰ تومان در بانک ها ارائه می شود. دانشجویان متقاضی ارز دانشجویی می توانند پس از طی مراحل کار در نهایت از طریق بانک ها اقدام به دریافت ارز نمایند.