آشنایی با دانگ، واحد پول ویتنام

آشنایی با دانگ، واحد پول ویتنام


واحدهای پول بسیاری در دنیا وجود دارند که دانگ نیز یکی از آنهاست. واحد پول دانگ یا دونگ (dong) مربوط به کشور آسیایی ویتنام می باشد که از جمله ارزهای غیررایج در دنیا می باشد. واحد پول اختصاصی ویتنام دانگ ویتنام می باشد و این کشور تنها استفاده کننده از دانگ می باشد. دانگ ویتنام را در بازارهای جهانی با کد ایزوی VND نمایش می دهند. دانگ واحد پول معروفی نیست بنابراین تنها ویتنام از این یکای پول استفاده می کند.

ارزش واحد پول دانگ

واحد پول دانگ ارزش چندانی نسبت به دلار و یورو ندارد و بنابراین از جمله ارزهای کم ارزش به حساب می آید. این ارز توسط بانک مرکزی ویتنام چاپ و عرضه می شود و مدیریت آن بر عهده این بانک می باشد. ویتنام چندین واحد پولی دارد که دانگ یکی از آنهاست. در حقیقت دانگ ویتنام کوچکترین واحد پول ویتنام می باشد. ویتنام اقتصاد فعالی ندارد پس ارزش پول آن نیز چندان بالا نیست. اگرچه ارزش ریال ایران بسیار پایین است اما ارزش دانگ ویتنام نیز همین طور است و از ارزش پایینی برخوردار است. به عنوان مثال یکی از بزرگترین اسکناس های دانگ در ویتنام ۵۰۰ هزار دانگ می باشد که همین موضوع نشان دهنده ارزش پایین دانگ ویتنام می باشد.

انواع اسکناس و سکه دانگ ویتنام

در ویتنام انواع اسکناس و سکه های دانگ وجود دارد که در بازار ارز این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به ارزش پایین دانگ تنها اسکناس و سکه های با ارزش این ارز را معرفی می کنیم. انواع اسکناس های برتر دانگ عبارتند از: ۱۰ هزار دانگ، ۲۰ هزار دانگ، ۵۰ هزار، ۱۰۰ هزار دانگ، ۲۰۰ هزار و ۵۰۰ هزار دانگ که اسکناس های رایج دانگ در ویتنام می باشند. همچنین سکه های ۲۰۰ دانگ، ۵۰۰ دانگ، هزار دانگ، ۲ هزار و ۵ هزار دانگ نیز سکه های با ارزش و رایج در این کشور می باشند.

اقتصاد ویتنام

البته ویتنام از جمله کشورهای توریستی می باشد که بخشی از درآمد خود را از همین طریق بدست می آورد. برای سفر به ویتنام نیاز به پول محلی این کشور را خواهید داشت. برای دریافت دانگ ویتنام باید از ایران با خود دانگ همراه ببرید و یا این که از طریق صرافی های ویتنام این کار را انجام دهید. صرافی ها در این کشور ارزهای معروف دلار و یورو و ... را به دانگ تبدیل می کنند.

تبدیل دانگ ویتنام به دلار آمریکا

همانطور که گفته شد دانگ ویتنام در برابر دلار آمریکا از ارزش پایینی برخوردار است و در حقیقت بسیار بی ارزش است. نرخ برابری دانگ ویتنام نسبت به دلار حدودا برابر ۲۳ هزار می باشد. یعنی ۲۳ هزار دانگ ویتنام برابر با یک دلار آمریکا ارزش دارد و این به معنی اوج کم ارزشی یا بی ارزش بودن یک ارز به حساب می آید. در حقیقت دانگ ویتنام یکی از کم ارزش ترین پول های دنیاست که البته جزء سه ارز کم ارزش در دنیا نیز به حساب می آید.

تبدیل دانگ ویتنام به ریال ایران

دانگ ویتنام که بسیار کم ارزش است و ارزش آن از دلار آمریکا بسیار کمتر است اما در برابر ریال ایران از ارزش بالاتری برخوردار است! یعنی ریال ایران از دانگ ویتنام نیز کم ارزش تر است. نرخ برابری ریال ایران نسبت به دانگ ویتنام تقریبا برابر با ۲ است. یعنی هر ۲ ریال ایران برابر با یک دانگ ویتنام ارزش دارد. ریال ایران نیز همچون دانگ ویتنام در لیست کم ارزش ترین پول های دنیا قرار دارد و البته روز به روز در این لیست تنزل پیدا می کند.