تاثیر نرخ واقعی دلار بر واردات و صادرات

تاثیر نرخ واقعی دلار بر واردات و صادرات


مسئول کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران می گوید نرخ واقعی دلار بر اساس بررسی ها و محاسبات اقتصادی انجام شده در اتاق بازرگانی به دست می آید و اگر پایین‌تر از مقدار تعیین شده در بازار ارز به فروش برسد باعث ضرر به تولید داخلی می شود.

نرخ ارزی که در اتاق بازرگانی محاسبه می کنیم با توجه اختلاف تورم داخلی و خارجی محاسبه می شود و در نهایت به رقم ۴۵۰۰ تومان می رسیم که این رقم قیمت واقعی دلار است. هر چه نرخ دلار در بازار از این کمتر باشد میزان صادرات کمتر خواهد شد و واردات رو به افزایش خواهد رفت.

در زمان فعلی حالتی پیش آمده که دیگر تولید داخلی به صرفه نیست و هزینه واردات از تولید داخل کمتر در می آید که این بدترین چیز برای اقتصاد یک کشور است. فقط واردات است که به صرفه است و این برای اقتصاد ایران بسیار مضر بوده و در آینده برای ما مشکل ساز خواهد شد.

ماجرای تک نرخی شدن ارز به کجا رسید؟

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران می گوید باید برای یک بار هم که شده به سمت از تک‌نرخی برود و تک نرخی شدن شدن ارز را اجرا کند. به هیچ وجه نباید قیمت‌گذاری ارز را بر عهده بازار گذاشت که این به مصابه جنگ با اقتصاد کشود می باشد. یعنی دولت باید به نحوی در بازار ارز دخالت کند و قیمت را پایین نگه دارد تا اقتصاد به موقعیت مطلوب‌تری برسد.

اگر قیمت ارز و به الخصوص دلار بالا برود قیمت مواد اولیه تولید هم رشد خواهد داشت و این یعنی هزینه تولید کالا در کشور بالا خواهد رفت و همین برای تولید کننده کاهش مشتری را به دنبال خواهد داشت.

اگر شعار امسال که تولید و اشتغال است به خوبی اجرا شود و سرلوحه کار دولت قرار بگیرد بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد و خیلی از موانع از سر راه تولید برداشته می شود. دولت می خواهد ارز را به نرخ واقعی نزدیک کند چون قیمت بالای ارز و دلار برای تولید بسیار مشکل ساز بوده و باید به سرعت حل شود. اگر اینطور شود تولید داخل می تواند با محصول وارداتی رقابت کند.

منبع: ایسنا