آشنایی با سامانه نیما

آشنایی با سامانه نیما


در پی جهش ارزی اخیر بود که بانک مرکزی سامانه ارزی نیما را راه اندازی کرد تا از این طریق بتواند تا حدودی بازار ارز و معاملات ارزی را مدیریت کند. بانک مرکزی برای مدیریت توزیع ارز برای واردات این سامانه را راه اندازی کرد تا بتواند از این طریق بازار را مدیریت کند. اما سوال برخی این است که سامانه نیما دقیقا چیست و چه کاربردی دارد. در ادامه با سامانه نیما بیشتر آشنا می شوید.

خرید و فروش ارز در سامانه نیما

سامانه «نیما» یا به عبارت دیگر سامانه «نظام یکپارچه معاملات ارزی» سامانه ای است که بانک مرکزی اخیرا آن را راه اندازی کرده تا خریداران و فروشندگان بدون مشکل و به راحتی به ارز دسترسی داشته باشند. خریداران و یا فروشندگان ارز در این سامانه الکترونیک وارد می شود و اقدام به درخواست خرید یا فروش ارز می نمایند و از این طریق به راحتی ارز مورد نظر را دریافت می کنند. فروشندگان در این سامانه صرافی های مجاز هستند که به درخواست های ارزی پاسخ می دهند. خریداران ارز نیز واردکنندگان کالا هستند که برای واردات نیاز به ارز داشته و از طریق این سامانه درخواست خود را ثبت می نمایند.

مدیریت معاملات ارزی با سامانه نیما

هدف بانک مرکزی این است که تقاضاهای واقعی ارز پیدا کرده و به آنها پاسخ دهد و راه اندازی سامانه نیما نیز بر انجام این مهم تاکید دارد. در این سامانه جریان ورودی و خروجی ارزی به صورت منظم انجام خواهد شد و دیگر تقاضاهای رانت و قاچاق پاسخ داده نمی شوند. در این سامانه پروانه فعالیت درخواست دهنده ارز نیز بررسی می شود تا از وجود مجوز واردات برای تاجر اطمینان حاصل شود.

اگر چه پس از راه اندازی این سامانه خبرهایی از عدم کارایی صحیح آن در رسانه ها منتشر شد و برخی نیز از آن در مورد عدم پیگیری مشکلات گلایه داشتند اما به زودی مشکلات حل خواهد شد و این سامانه شروع به کار خواهد کرد. فعلا کار سامانه نیما آزمایشی است اما پس از حل مشکلات آن و فراهم شدن نیازها به طور رسمی آغاز به کار خواهد کرد.

فعالیت صرافی بانک ها در نیما

در مرحله اول این سامانه با صرافی بانک ها شروع به کار کرده است و امیدواریم پس از آن امکان فعالیت صرافی های غیربانکی و صرافی های مجاز نیز در این سامانه فراهم شود. نکته ویژه در سامانه نیما این است که فرد متقاضی امکان رویئ پیشنهادات را دارد و می تواند از میان پیشنهادات صرافی ها بهترین قیمت را انتخاب کند. در فاز اول سامانه نیما درخواست های ارزی یورو و یوان انجام می شده که به زودی برای دیگر ارز ها نیز قابل انجام خواهد بود.