تک نرخی شدن دلار چه بر سر بازار ارز آورد؟

تک نرخی شدن دلار چه بر سر بازار ارز آورد؟


سال ها بود که یکسان سازی نرخ ارز حرف سر زبانهای مسئولین و فعالان بازار ارز بود تا این که در پی التهابات اخیر بازار بالاخره بانک مرکزی تن به تک نرخی کردن دلار داد و دلار رسما تک نرخی شد. اما یکسان سازی نرخ ارز حواشی به دنبال داشت و بازار ارز و کسب و کار افراد این بازار را تحت تاثیر قرار داد. تا چند روز معاملات بازار انجام نمی شد و صرافی ها خرید و فروشی انجام نمی دادند.

تک نرخی شدن دلار باعث شوک بازار شد

تک نرخی کردن ارز در این زمان همچون پتکی برسر دلالان و معامله گران بازار بود به طوری که تا چند روز بازار در شوک فرو رفته بود و هیچ معامله ای در آن انجام نمی شد. صرافی ها نیز دست از معامله کشیده بودند و منتظر اتفاقی تازه بودند. همه این افراد انتظار داشتند بانک مرکزی از این تصمیم منصرف شود و قیمت دلار را مجددا آزاد کند. در حقیقت این کار آنها نوعی اعتصاب گروهی در بازار بود تا از این طریق بتوانند قیمت ها را بالا ببرند اما این اتفاق نی افتاد و قیمت دلار همان ۴۲۰۰ تومان باقی ماند.

صرافی ها خرید و فروش نمی کنند

برخی ارز معامله گران و فعالان اقتصادی نظر داشند که دلار در این قیمت باقی نمی ماند و مجددا جهش پیدا می کند اما تا الان که چنین اتفاقی نی افتاده و به نظر هم نمی آید که قیمت ها رشد پیدا کند. چون بانک مرکزی به طور جدی پای تک نرخی بودن ارز مانده و بر آن اصرار دارد. چند روز نگذشت که بانک مرکزی معامله صرافی ها را ممنوع اعلام کرد و صرافی هایی که تا دیروز به اختیار دست از معامله کشیده بودند دیگر به اجبار ممنوع المعامله شدند. نیروی انتظامی نیز در بازار ارز حضور پیدا کرده و با معامله گران ارز برخورد می کند. در واقع معامله ارز ممنوع شده و هیچ کس حق خرید و فروش ارز به جز در بانک ها را ندارد.

معاملات پنهانی در کف بازار

صرافی ها که هر روز در مقابل درب آنها جمعیت زیادی جمع شده و متقاضی خرید ارز هستند همچنان معامله ای انجام نمی دهند و وضعیت بازار به نوعی آشفته شده است. اما این تنها ظاهر است و در پشت صحنه برخی در حال معاملات پنهانی هستند. دلالان و معامله گران ارز در کف خیابان به طور نامحسوس به معامله ارز می پردازند و قیمت های آنها نیز همچون گذشته بالای ۵۵۰۰ تومان برای هر دلار می باشد. در واقع قیمت رسمی دلار ۴۲۰۰  می باشد و در بازار معامله ای انجام نمی شود اما در باطن قیمت غیررسمی و بازاری همچون گذشته ۵۵۰۰  تومان است و معاملات پنهانی انجام می شود.