لزوم راه اندازی بورس ارز

لزوم راه اندازی بورس ارز


بورس ارز یکی از ابزارهای مناسب برای مدیریت بازار ارز می باشد به طوری که بانک مرکزی با راه اندازی آن می تواند تا حدود زیادی جلوی نوسانات نرخ ارز را بگیرید و بازار را در کنترل خود در آورد. در حقیقت بورس ارز روشی مناسب برای جلوگیری از التهاب بازار ارز می باشد که در برخی کشورها از این ویژگی استفاده شده و در برخی کشورها همچون ایران از آن استفاده نشده است. 

پس از یکسان سازی نرخ ارز ایجاد بورس ارز لازم است 

به نظر کارشناسان بازار ارز و سرمایه لازم است فرایند عرضه و تقاضا در بازار ارز همچون بورس شود تا از این طریق قیمت ها شفاف شود و قیمت گذاری نیز با روند دقیق تری انجام شود. در این صورت است که می توان گفت نرخ ارز شفاف سازی شده است. اگر ارز نیز همچون سهام برخی شرکت ها وارد بورس (بورس ارز) شود دیگر نگرانی برای افزایش تقاضا یا کاهش عرضه وجود ندارد چون بورس کاملا شفاف است و در این صورت قیمت ها به طور منطقی تغییر می کنند و هیچ جهشی در آن رخ نمی دهد.

اقدام دولت در مورد تک نرخی کردن ارز بسیار مناسب است اما در حال حاضر وضعیت بازار اصلا مناسب نیست و عدم دسترسی آزاد به ارز در کشور و ممنوعیت معامله ارز درست نیست. لازم است دولت و بانک مرکزی پس از تک نرخی کردن دلار به سرعت سراغ راه اندازی بورس ارز بروند و این مهم را نیز انجام دهند تا علاوه بر حل مشکلات ارز در کشور از ایجاد بازار سیاه نیز جلوگیری شود.

بورس ارز پاسخ به نیاز ارزی بازار

 اخیرا رئیس بانک مرکزی از راه اندازی بورس ارز خبر داده که در این صورت این کار می تواند کمک بسیاری برای مهار نوسانات نرخ ارز و کاهش اتهاب بازار باشد. اما به نظر می رسد لازمه این کار یکسان سازی نرخ ارز باشد که خوشبختانه بانک مرکزی آن را آغاز کرده و امیدواریم به سرانجام مناسب برسد. در این صورت است که می توان مرحله دوم آن یعنی ایجاد بورس ارز را شاهد بود. ما در کشور مشکل بزرگی همچون دخالت دولت در بازار ارز را داریم که همین باعث می شود فعالان بازار در این بازار دچار مشکل شوند. اگر بورس ارز راه اندازی شود دیگر دخالت دولت و بانک مرکزی در قیمت گذاری مطرح نیست و این بورس و عرضه و تقاضا است که قیمت ها را تعیین می کند.

رونق بازار سیاه دلالان در نبود بورس ارز

با توجه به این که معامله ارز در کشور ممنوع شده و کسی در بازار خرید و فروش ارز انجام نمی دهد زمینه ایجاد بازار سیاه و معاملات پنهانی فراهم شده و کسانی که نیاز به ارز دارند ارز خود را اگرچه به سختی و با قیمت بالا از دلالان ارز به صورت مخفی دریافت می کنند که این باعث رونق گرفتن بازار سیاه دلالان می شود. اقدام دولت در مورد یکسان سازی نرخ ارز لازم بود اما کافی نیست و باید بورس ارز نیز راه اندازی شود تا مشکلات بازار ارز از بین برود.

یکسان سازی نرخ ارز تنها به طور رسمی انجام شده اما در بازار قیمت ها همچون سابق می باشد و معاملات به طور زیرزمینی انجام می شود. نیاز به ارز در داخل کشور را نمی توان نادیده گرفت و آن را از بین برد اگر چه غیرضروری باشد. می توان این نیاز را در بازاری همچون بورس ارز پاسخ داد تا هم شفافیت بازار را به همراه داشته باشد و هم ارزهای در دست مردم را روانه بورس کند. در این صورت بازار سیاه های زیرزمینی نیز رونق نمی گیرند.