چرا دلار آمریکا برترین ارز دنیاست؟

چرا دلار آمریکا برترین ارز دنیاست؟


دلار آمریکا امروزه برترین، باارزش ترین و معتبرترین ارز دنیا به حساب می آید که از آن در بازارهای جهانی و در بسیاری از کشورها استفاده می شود. این ارز بین المللی پول رسمی کشور آمریکا می باشد که طی سالیان زیاد به با ارزش ترین ارز دنیا تبدیل شده است و بسیاری از معاملات اقتصادی دنیا را به خود اختصاص داده است. نکته جالب و البته مهم این است که چطور این اتفاق رخ داده و چطور دلار قوی ترین ارز دنیا شده است.

واحدهای پول در دنیا وابسته به کشور دارنده آن هستند و آن کشور است که ارزش آن واحد پول را تعیین می کند. هرچه اقتصاد یک کشور فعال تر و قوی تر باشد پول آن کشور نیز بیشتر معامله می شود و در بازار گردش پیدا می کند و همین باعث اعتبار و اعتماد بیشتر به آن پول می شود و در نهایت باعث افزایش ارزش و اعتبار ارز خواهد شد. در مورد دلار اما وضعیت کمی متفاوت است و ارزش دلار از جای دیگری نشتات می گیرد. پیش از دلار پول انگلستان ارزش بالایی داشت و برترین ارز دنیا به حساب می آمد اما پس از جنگ جهانی دوم وضعیت تغییر کرد.

مبادله دلار با طلا

پس از جنگ جهانی دوم کشورهای درگیر جنگ دورهم جمع شدند تا روشی برای حل مشکلات اقتصادی خود پیدا کنند. در این جلسه آمریکا ضمانت کرد که به ازای هر اونس طلا ۳۵ دلار پرداخت کند و کشورهای عضو در هر زمانی امکان این تعویض را داشته باشند. بنابراین دلار آمریکا برای راه اندازی چرخ تولید و اقتصاد به ژاپن و برخی کشورهای اروپایی وارد شد و در اقتصاد این کشور ها رسوخ کرد. اما پس از این که کشورهای عضو دلارهای بسیاری را در کشور خود داشتند رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد از این پس آمریکا تبدیل دلار به طلا را انجام نخواهد داد. این تصمیم آمریکا در حالی بود که دلار به اقتصاد کشورها نفوذ کرده بود و کشورهای بسیاری از دلار استفاده می کردند. در این زمان دلار به عنوان ارز ذخیره در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گرفته بود.

دلار ارز ذخیره کشورها

قبل از این که دلار ارز ذخیره جهان شود طلا ارز ذخیره در بسیاری از کشورها بود. پس از این ماجرا دلار تبدیل به ارز ذخیره دنیا شد و بسیاری از معاملات اقتصادی برمبنای دلار انجام شد. امروزه بیش از ۶۰ درصد بانکهای مرکزی کشورها از دلار به عنوان ارز ذخیره استفاده می کنند. این درحالی است که بیش از این مقدار به طور غیررسمی از دلار در معاملات خود استفاده می کنند. یعنی نرخ دلار در قیمت کالاها و معاملات نفتی موثر بود. همچنین در حال حاضر دلار در کشورهای بسیاری وجود دارد و در تمام صرافی ها دلار و نرخ آن پایه ثابت این صرافی های می باشد.

یورو جایگزین دلار

پس این اتفاق برای جایگذین کردن واحد جدیدی به عنوان ارز ذخیره و ارز برتر تلاش های زیادی شد و در سال ۲۰۰۷ برخی تصمیم گرفتند یورو را ارز جهانی کنند تا همچون دلار باارزش شود. برای انجام این مهم و حمایت از یورو کشورهای اروپایی تحت عنوان اتحادیه اروپا یورو را جایگزین دلار کردند و همین باعث شد پس از چند سال یورو از ارزش بالایی برخوردار شود. الان یورو در برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورها مورد استفاده قرار گرفته است و جایگزین خوبی برای دلار می باشد.