فراز و فرود نرخ ارز و سکه با کاهش نرخ بهره فدرال رزرو

فراز و فرود نرخ ارز و سکه با کاهش نرخ بهره فدرال رزرو


رشد قابل توجه نرخ دلار در بازارهای جهانی به خاطر افزایش نرخ بهره آمریکا باعث تحولاتی در بازار ارز جهانی شد که بازار داخلی را نیز بی تاثیر نگذاشت. قیمت ارز در بازار آزاد تهران نیز دچار تغییراتی شد که این تغییرات در حدود ده تومان محاسبه شد.

اما تغییراتی که این روزهای در بازار رخ داده نشان از نوسانات نرخ جهانی ارز است. که پس لرزه های آن بازار آزاد تهران را نیز تکان داد. این تغییرات نشان از روند رو به رشد نرخ معاملاتی این هفته داشت. در حالی که دلار در معاملات روز قبل دچار کاهش قیمت شده بود. اما امروز برای دلار روز بهتری بود و کمتر از دیروز کاهش از خود نشان داد.

اما بازار رسمی ارز که توسط بانک مرکزی اداره می شود، قیمت دلار نسبت به دیروز افزایش داشت و بر همین اساس در حال حاضر تفاوت قیمت نرخ رسمی و نرخ غیر رسمی افزایش یافته است. اختلافی که باعث می شود دست دلالان با بازار ارز باز شود و نیاز به یکسان سازی نرخ ارز دارد.

فدرال رزرو یا همان بانک مرکزی آمریکا دیشب نرخ بهره خود را نیم درصد افزایش داد و این تغییر نرخ ظاهرا نرخ جهانی ارز را تحت تاثیر قرار داده است. به طوری که تاثیرات آن به بازار ارز ایران هم رسیده است. این چندمین بار است که به خاطر تغییرات فدرال رزرو آمریکا قیمت جهانی ارز تغییر پیدا کرده است.

همچنین در بازار آزاد ایران نیز امروز سکه تغیراتی را بر خود دید و قیمت طرح جدید سکه تمام بهارآزادی در مقایسه با روز گذشته ۳۰۰۰ تومان کاهش داشت که این کاهش ناشی از کاهش قیمت دلار جهانی و کاهش قیمت جهانی طلا می باشد.

بازار طلا اما نسبت به روز گذشته روند نزولی طی کرده و قیمت طلا نسبت به دیروز کاهش پیدا کرد. گفته می شود تمام این نوسانات روی داده در ارز و طلا به خاطر تغییرات قیمت جهانی ارز و طلا بوده و از فدرال رزرو آمریکا آب می خورد.

منبع: ایسنا