عوامل موثر در افزایش نرخ دلار در این روزها

عوامل موثر در افزایش نرخ دلار در این روزها


پس از مدتها که قیمت دلار ثابت مانده بود و تغییری نمی کرد در روزهای اخیر شیب ملایمی داشته و روبه افزایش گذاشته است. قیمت دلار و ارز هفته پیش و هفته های گذشته رقم بالایی داشت اما از دیروز رقمش کاسته شد و فعالان اقتصادی را نگران این اوضاع کرد. گفته می شود وضعیت پیش رو حاکی از نوسانات نرخ دلار و ارز جهانی است.

عده‌ دیگری از تحلیلگران با این توضیح مخالف بوده و اعتقاد دارند پایین نگه داشتن مصنوعی نرخ ارز باعث تاثیرات غیر منتظره بر بازار ارز خواهد شود و سرکوب قیمت ارز توسط دولت باعث افزایش نرخ ارز می شود. اما مسئولان بانک مرکزی می گویند این نوسانات ارز در طول سال عادی است. همچنین برخی فعالان دلیل این افزایش قیمت ارز را سیاست‌های خصمانه دولت آمریکا در پایین نگه داشتن قیمت دلار می دانند و اعتقاد دارند آمریکا هزینه های تولید ارز را افزایش داده است.

چه مواردی در افزایش نرخ ارز و دلار تاثیر دارد؟

یکی از کارشناسان اقتصادی می گوید ابهامات موجود در بازار ارز بر جریان ورودی ارز و طلا تاثیر بسیاری خواهد داشت و همچنین عرضه و تقاضای دلار نیز موجب افزایش قیمت دلار می شود. دولت در حال حاضر نرخ ارز را سرکوب می‌کند و این کار خیلی هم به نفع بازار ارز کشور نیست. اگر نرخ ارز به طور علمی تعیین شود پول ملی بیشتر مورد استفاده قرار گرفته و بهتر است ولی رویکرد اقتصادی دولت کاهش نرخ تورم و ارز است پس بنابراین این نرخ ارز غیر واقعی است.

یکی از راه های گریز از نوسانات بازار ارز می تواند نزدیک کردن شرایط اقتصادی داخل به بازار جهانی باشد که این می تواند تاثیرات مثبتی بر اقتصاد کشور داشته باشد.

در داخل کشور منابع ارزی محدودی داریم که با فروش نفت بدست می آید و مقداری از آن بابت مخارج کشور صرف می شود که از جمله آنها  خرید کالا و نیاز های ارزی مردم است. در این میان بازار داخل هم تاثیر زیادی در تعیین نرخ واقعی ارز دارد. از عوامل تاثیرگذار در بالا بودن نرخ ارز می توان به افزایش نرخ دلار اشاره کرد. وقتی تورم افزایش می یابد قطعا قیمت دلار نیز بیشتر می شود.  اما کاهش قیمت سهام بورس می تواند باعث بی توجهی به بازار سرمایه و ارز شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان