یک اونس طلا برابر چند گرم است؟

یک اونس طلا برابر چند گرم است؟


قطعا شما هم بسیار نام اونس را زیاد شنیده اید. واحدی که اکثرا بعد طلا می آمد و خیلی ها نمی دانند معنی آن چیست؟ و این که چه مقدار طلا را یک اونس می گویند؟ برای این که بدانید معنی اونس چیست و مقدار آن چقدر است این مطلب را تا انتها بخوانید.  شما هم در رسانه و اینترنت این عبارات را شنیده اید. قیمت هر انس طلا برابر ...، قیمت طلا در هر اونس ارزان شد، اونس ارزان گران شد. همه این عبارات دارای کلمه اونس هستند و اگر معنی آن را ندانید قطعا از این همه تکرار خسته می شوید.

اما خوب است بدانید اونس چه واحدی است. در حقیقت اونس هم مانند گرم یکی از واحد های اندازه گیری جرم اجسام است که نما آن Oz بوده که برگرفته از عبارت Ounce می باشد. اونس عادی و معمولی در سیستم بین‌المللی وزن ها، برابر با ۴۰۰ ارزن یا یک شانزدهم پوند می باشد. اما در سیستم متریک برابر ۲۸٫۳۴ گرم است.

محاسبه وزن فلزات گرانبها با واحد اونس

اما برای محاسبه وزن فلزات گرانبها از اونس بین المللی تروا استفاده می شود که این اونس برابر با ۳۱٫۱ گرم می باشد. واحد اونس تروا فقط برای اندازه گیری فلزات گرانبها استفاده می شود و  کلی از واحد اونس برای اندازه‌گیری وزن فلزات گران‌بها و با ارزش استفاده می کنند.

مثلا برای محاسبه وزن شمش طلا یا سکه طلا و دیگر فلزات فلزاتی نظیر نقره، پلاتین و دیگر فلزات گرانبها از اونس تروا استفاده می شود. به عنوان مثال حدود ۳۱ گرم طلا می شود یک اونس طلا و به آن یک اونس طلا گفته می شود که حدود سی گرم وزن دارد. 

دیگر واحد های اونس

اونس واحدی کلی در وزن کشی فلزات است که جزئیاتی هم به دنبال دارد. مثلا اونس اسپانیایی، اونس ماریا ترزا و اونس متریک چینی از جمله دیگر اونس ها می باشند که هر کدام مقادیر متفاوتی از گرم را در بر دارند.