تاثیرنوسانات  نرخ ارز بر اقتصاد کشور

تاثیرنوسانات نرخ ارز بر اقتصاد کشور


امروزه یکی از مشکلات اقتصادی دامنگیر کشورمان نوسانات نرخ ارز و بازار است. عارضه ای که در طول چند سال گذشته بازار ارز را دچار شوک‌های سنگین کرده است. نوسانات نرخ ارز که از مشکلات و نارسایی‌هایی اقتصادی محسوب می‌شود و در سایه آن عده‌ای سودجو و کلاهبردار از سودهای بالا و عده ای ضرر می کنند.

اما کم نیستند کسانی که از نوسانات این حوزه بهره جسته و سود بسیاری به جیب می‌زنند که این این سودها کم هم نمی باشد. و چه بسیار افرادی که در نتیجه نوسانات نرخ از ضرر می کنند.

قطعا کوشش برای کاهش بروز این نوسانات در بازار ارز، ضرورتی غیر قابل پوشش است که در نتیجه تثبیت نرخ ارز حاصل می‌شود و بازاری سالم و امن را برای مبادلان ارز فراهم می کند اما متأسفانه این امر محقق نشده و هم چنان شاهد این نوسانات نرخ ارز هستیم. در این ایام فراز و نشیب قیمتارز به صورت واضع است که به تبع آن نمی توان تاثیر نامناسب آن بر اقتصاد ارزی کشور را انکار کرد.

کارشناس مسائل اقتصادی ما با اشاره به نقش تعیین کنننده نرخ دلار و ارز در قیمت بسیاری از کالاها و اقلام موجود در بازار، بیان کرد: قبل از این نیز به طور مکرر تجربه شده که با رشد نرخ دلار، قیمت کالاهای دیگر نیز تحت تاثیر قرار می گیرد که همین موضوع در زندگی مردم نقش مهم و تاثیر گذاری دارد.

با توجه به نرخ دلار برخی از کارشناسان حوزه اقتصاد و ارز کشور معتقدند فاصله بین نرخ دلار پیشنهادی دولت با قیمت دلار موجود در بازار  بسیار تفاوت دارد و همین امر امید یکسان سازی نرخ ارز را کاهش می دهد. با عرض تاسف همیشه افرادی در بازار ارز در سایه رشد نرخ ارز و دلار به سود رسیده اند و همچنین قشرهای دیگری با خسارت مواجه شدند.

یکی از دلایل نوسانات ارزی اقتصاد کشور مربوط به منابع ارزی محدود کشور است. انحصار عرضه دلار در اختیار دولت است. در حقیقت عده‌ای از کارشناس های اقتصاد کشور بر این موضوع باور دارند که میزان ارز و دلار موجود در کشور تناسبی با رشد نقدینگی پیدا نکرده است.

به نظر می رسد در صورت ورود هوشمندانه و تاثیرگذار دولت در امر خرید و فروش ارز و دلار و در دست گرفتن بازار ارز می توان تا حدودی جلوی این نوسانات و شوک های بازار ارز را گرفت. البته ناگفته نماند که در میان کارشناسان پول و ارز افرادی معتقداند نرخ ارز بر مبنای عرضه و تقاضا نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان