نرخ رشد اقتصادی سال ۹۶ از زبان بانک مرکزی

نرخ رشد اقتصادی سال ۹۶ از زبان بانک مرکزی


در واپسین روزهای سال ۹۶ هستیم که بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی امسال را اعلام می کند و جزئیات آن را به عرض رسانه ها و فعالان اقتصادی می رساند. امروز رئیس بانک مرکزی خبر از رشد اقتصادی در سال ۹۶ داشت. 

بنا بر اطلاعیه بانک مرکزی رشد اقتصادی کشور در سال ۹۶ نسبت به سال های گذشته بیشتر بوده و در حدود چهار درصد می باشد. یعنی اقتصاد ایران نسبت به سال گذشته حدود چهار درصد رشد داشته است! بانک مرکزی امسال هیچ آماری از رشد اقتصادی در رسانه ها اعلام نکرد و به نظر می رسد رشد اقتصادی در این سالها صفر و یا حتی منفی بوده که سیف هیج مطلبی را در این مورد بیان نکرده است.

نرخ رشد اقتصادی کشور همچنان نفتی است!

اما پس از آن در حالی که هنوز به پایان سال جاری نرسیده ایم رشد اقتصادی امسال اعلام می شود. این یک بام و دو هوا می توانند به معنی این باشد که مشکلاتی در اقتصاد ایران وجود دارد که مسئولین بانک مرکزی از گفتن آن کناره گیری می کنند.  با این که این رقم کمی عجیب به نظر می رسد اما به هر حال از زبان رئیس بانک مرکزی خارج شده و مبنای آن بر اساس محاسبات علمی می باشد اما در هر صورت این رشد را مردم در سر سفره های خود نمی بینند و آن را احساس نمی کنند.

اما نکته مهم در اعلام اخیر رشد اقتصادی از زبان رئیس بانک مرکزی این است که رشد اقتصادی کشور همچنان نفتی است. تا زمانی که رفت در اقتصاد دخیل باشد مشکل اقتصادی کشور به پایان نمی رسد و بالاخره باید نفت را از اقتصاد کشور خارج کرد.

فعالان اقتصادی بر این باورند که اگر با این وضعیت پیش برویم در نهایت نفت کشور به اتمام خواهد رسید و در این صورت اقتصاد نیز مانند نفت تمام خواهد شد!

محاسبه نرخ رشد بر عهده متخصصین اقتصادی

بنابر اظهارات سیف رئیس بانک مرکزی کشور محاسبات نرخ رشد توسط متخصصین اقتصادی در دوره بلند مدت انجام می شود و هیچ ربطی به وضعیت فعلی بازار و یا فراز و فرودهای اقتصادی کشور ندارد. متولی این محاسبات مرکز آمار بوده که نرخ رشد اقتصادی را به این صورت بیان کرده است. از این موضوع که بگذریم نرخ اعلام شد توسط بانک مرکزی برای شش ماهه اول امسال که البته بر پایه نفت می باشد حدود ۴.۵ درصد بوده که رقم بدون نفت در حدود ۴.۱ درصد است.

یعنی اقتصاد کشور چیزی حدود چهار درصد رشد پیدا کرده که این نشان از فعالیت جهادی مدیران بانک مرکزی دارد. به هر حال دولت پیش‌بینی می کند رشد اقتصادی کشور در سال آینده بیشتر از امسال باشد و رقم آن به شش درصد برسد.