گران شدن دلار در بازار ارز چه دلیلی دارد؟

گران شدن دلار در بازار ارز چه دلیلی دارد؟


به دنبال نوسانات و گرانی های بوجود آمده در بازار پول و ارز کشور قیمت دلار نیز دچار نوسان شد و در پی این نوسانات قیمت دیگر ارزهای مبادله ای هم کمی تغییر کرد و همین باعث شد همه به دنبال علت این نوسانات و گرانی های بازار ارز باشند.

از بازار ارز بگوییم که امروز نرخ دلار روندی صعودی را دنبال کرد و توجهی به دیگر ارز ها نداشت. فعالان و تجار بازار ارز از تفاوت نرخ ها خبر می دهند و می گویند این تفاوت نرخ باید دلیلی داشته باشد و مسئولین بانک مرکزی باید پاسخ دهند.

بی ارز شدن صرافی ها، با ارزش شدن دلال ها!

خیابان فردوسی که مرکز تجارت ارز تهران است و هر کدام از صرافی های این برای خود تحلیل گر بازار هستند می گویند: با وجود این که قیمت ها افزایش یافته اما مبادله رونقی ندارد و بازار ارز کساد است.

البته این نکته قابل توجه است که اکثر صراف ها و مبادلان ارز در این روزها بخاطر وقایع رخ داده در بازار ارز در شوک هستند و نمی دانند باید چکاری انجام دهند مخصوصا زمانی که بازار معاملات ارز کساد است. تحلیل گران هیچ دلیل منطقی برای گرانی این روزهای بازار ارز ندارند و احتمال می دهند این حباب ارز پس از چند روز خالی خواهد شد. البته نظر دیگر صراف ها هم شنیدنی است وقتی از کمبود ارز در بازار ارز نگران هستند و می گوید: بانک مرکزی باید بیشتر از این ارز در بازار تزریق کند و به داد صرافی ها برسد.

بانک مرکزی اصلا به فکر بازار ارز نیست و هیچ کاری انجام نمی دهد. امرزو وضعیت بدتر شده چون اصلا ارز دریافت نکرده ایم و هیچ ارزی در بازار موجود نیست و آنچه مورد مبادله قرار میگیرد مربوط به بازار آزاد است.

اغتشاشات دلیل افزایش قیمت ارز!

البته اغتشاشات اخیر نیز می تواند علتی برای افزایش قیمت ها باشد چرا که با این رویدادها باعث تلاتم بازار ارز شده و دست صرافی ها را از ارز خالی کرده است.

اما گفته می شود چند روز پس از اغتشاشات قیمت ها به حالت عادی خود بازگشته و دلار به دوران اوج خود رسید. دلالان معتقدند زمانی که قیمت ها جهشی می شود بازار کار آنها نیز جهش پیدا می کند و پررونق می شود. به همین دلیل فقط دلال ها از این اوضاع راضی هستند. واسطه گران به علت کم بودن ارز می توانند به سرعت دلار نقدی را آب کنند و به سود خود برسند. 

عدم تزریق ارز در بازار توسط بانک مرکزی 

زمانی ارز در بازار ارز کم می شود و زمانی زیاد و همین باعث تغییر قیمت و بهانه ای برای افزایش آن می شود. حضور بانک مرکزی در بازار ارز و دخالت در خرید و فروش ها و قیمت گذاری ارز می تواند مفید واقع شود که متاسفانه این کار از جانب بانک مرکزی انجام نمی شود.

در واقع امروز دیگر بانک مرکزی کنترل گذشته را بر بازار ندارد. با کمی تفکر می توان علت این گرانی های ناگهانی را افزایش قیمت ارز پایه از سوی بانک مرکزی دانست که همین موجب تلاطم مجدد خیابان فردوسی و نگرانی صرافی ها شد. در این میان تنها دلال ها هستند که به کار پرسود خود ادامه می دهند و روز های پرمشتری را در پیش دارند.

امیدواریم این وضعیت نابسامان در بازار ارز به پایان برسد و صرافی ها مانند گذشته بازار خوبی را برای مبادله ارز داشته باشند.

منبع: فصل تجارت