بازهم دوری نرخ رسمی و نرخ بازاری ارز از یکدیگر

بازهم دوری نرخ رسمی و نرخ بازاری ارز از یکدیگر


تفاوت نرخ ارز رسمی و بازاری مشکلی است که چند سالی میشود دامن گیر اقتصاد کشور و بازار ارز شده که در مواردی این مشکل حل می شود اما بعد از مدتی مجددا به وجود می آید. تفاوتی که باعث مشکلات زیادی در بازار ارز از جمله سودجویی دلالان می شود. دوری این دو یعنی نرخ رسمی ارز و نرخ بازاری چیزی نیست که به این راحتی حل شود و باید فکری اساسی برای آن کرد طوریکه دوباره این مشکل بر سر بازار ارز خراب نشود.

گمانه های متفاوتی در این باره مطرح است از جمله کوتاهی بانک مرکزی و یا واردات و همچنین قیمت گذاری نامناسب ارز مرجع که هر کدام می تواند دلیلی برای این تفاوت نرخ باشد. با این که دیگر به مانند گذشته ارز مبادله‌ای تخصیص داده نمی شود اما باز هم این مشکل یعنی تفاوت نرخ در از وجود دارد و فاصله زیادی میان نرخ رسمی و نرخ بازاری ارز وجود دارد. گاها این تفاوت در بازار آزاد به هفتصد تومان هم می رسد.

ارز مبادله ای و سود آن در بازار آزاد

دست است که همچنان به برخی کالاها ارز مبادله‌ای تعلق میگیرد اما با این حال مقدار آن نسبت به گذشته کمتر شده است و دیگر مانند گذشته ارز مبادله ای تخصیص داده نمی شود و همچنان عده‌ای می توانند از واردات سود خوبی بدست آورند.

قیمت ارز در بازار هم اکنون به طرز عجیبی تغییر کرده و فاصله میان نرخ دولتی و نرخ بازار آزاد در ارز بسیار زیاد شده است. این موضوع می تواند کمک زیادی به دلالان ارز و سودجویان بازار دلار بکند. ارز مبادله ای خود می تواند محلی برای سودجویی و کسب درآمد از ارز باشد و باعث دونرخی شدن ارز می شود. در این صورت فاصله نرخ مبادله‌ای ونرخ  بازار آزاد بقدری می شود که ارزش آن را دارد که ارز مبادله ای را در بازار آزاد به فروش رساند و از قبل آن به سود رسید.

تلاش دولت برای یکسان سازی نرخ ارز

دولت به وسیله بانک مرکزی در سال های اخیر تلاش کرده قیمت ها را به صورت کنترل شده تغییر دهد اما بعضی اوقات این کنترل از دست بانک مرکزی خارج می شود و به دست بازار و دلالان آن می افتد که در این صورت قیمت ها به صورت عجیبی بالا می رود و در نرخ دولتی و آزاد اختلاف به وجود می آید.

اما به هر حال دولت تلاش خود را برای یکسان سازی نرخ از به کار برد اما خیلی هم در این موضوع موفق نبود. بیشتر از دولت این دلال ها بودند که با سرمایه گذاری در بازار ارز به موفقیت رسیدند. برخی دلالان ارز با دریافت ارز دولتی و فروش آن در بازار آزاد به سود خوبی دست یافتند.

سوء استفاده برخی واردکنندگان از ضعف نظارتی دولت بر بازار ارز

برخی واردکنندگان اما برای خودشان بازار سیاه راه انداخته اند. برخی از وارد کنندگان از نظارت ضعیف دولت در بازار سوء استفاده کرده و کالاهای وارد شده با ارز مبادله ای را به قیمت نرخ آزاد ارز در بازار به فروش برسانند و سود هنگفتی به جیب بزنند. در این اوضاع وانفسا لزوم نظارت بیشتر بانک مرکزی بر بازار آزاد ارز و همچنین مدیریت بازار سرمانه به شد احساس می شود و لزوم آن بیش از پیش وجود دارد تا با این نظارات جلوی سودجویی دلالان و افزاد سودجو از بازار ارز گرفته شود و بازاری امن برای سرمایه گذاری به وجود آید.

دلالان برنده مسابقه ارز

اما از افزایش شکاف دو نرخ دولتی و بازار آزاد بگوییم که روز به روز بیشتر می شود. در حالی که نرخ ارز مبادله ای رو به کاهش گذاشته اما همچنان این شکاف بین ارز دولتی و ارز بازاری وجود دارد و سود حاصل از آن در جیب دلال های ارز می رود.

منبع: فصل تجارت