از دلار آمریکا چه میدانید؟

از دلار آمریکا چه میدانید؟


دلار یا به قول خارجی ها «dollar» پول رایج در اقتصاد دنیا می باشد که معاملات بین المللی به وسیله آن انجام می شود و طرفین معامله از این پول برای معامله استفاده می کنند. قیمت دلار در بازارهای جهانی هر روز در حال تغییر است و به صورت روزانه قیمت آن محاسبه می شود.

قیمت روزانه دلار در کشور ما هم حساب می شود به این علت که قیمت دلار رد هر لحظه تغییر می کند و علل مختلفی می تواند قیمت آن را دچار تغییر کنند. از بازار جهانی طلا گرفته تا سیاست های آمریکا.

کشور های استفاده کننده از دلار

این واحد پولی (دلار) اگر چه به نام آمریکا می باشد اما واحد پول ۳۳ کشور جهان می باشد. یعنی سی و سه کشور در دنیا از این واحد به عنوان پول کشور خود استفاده می کنند. برخی از این کشورها عبارتند از خود آمریکا، هنگ کنگ، دومینیکا، استرالیا، سنگاپور و کانادا که واحد پول آنها دلار است. همچنین دلار پول رسمی کشور آمریکا نیز می باشد و آمریکایی ها هم از دلار برای معاملات استفاده می کنند.

در کشور ما هم دلار نقش مهمی دارد و صرافان و حتی دلالان عرصه پول و ارز به وسیله دلار معامله می کنند و حتی برخی از آن به دنبال سود نیز هستند. دلار در کشورهای بسیاری مورد استفاده قرار میگیرد و معاملات با آن انجام می شود.

پیشینه دلار

یکای پول دلار در سال ۱۷۸۵ در مجلس آمریکا به رای گذاشته شد و همه به آن رای مثبت دادند و به این وسیله واحد دلار برای کشور آمریکا تصویب شد و از آن پس آمریکا از واحد دلار برای پول خود استفاده کرد. آمریکایی ها قبلا از واحد پول انگلستان که آن زمان لیره بود استفاده می کردند اما پس از مدتی تصمیم به استقلال اقتصادی گرفته و برای خود واحد دلار را تعیین کردند. 

با استقلال آمریکا و انتخاب دلار به عنوان واحد پول دیگر معاملات اقتصادی در آمریکا با لیره انجام نمی شود و فقط با استفاده از دلار این کار انجام می شود و همین باعث شد ارزش و اعتبار دلار روز به روز بیشتر شود و در زمان فعلی برترین واحد پول دنیا باشد.

«دلار» از کجا آمده است؟

اما شما هم می خواهید بدانید کلمه دلار از کجا آمده و چه ریشه ای دارد؟ در زمان های قدیم آمریکایی ها از سکه ها نقره به نام «دلار» استفاده می کردند که اتفاقا مربوط به اسپانیا بود. آنها با این سکه ها داد و ستد های خود را انجام می دادند. چون پول رایج آن زمان در آمریکا همین دلار ها بود نام پول ملی نیز دلار تعیین شد.

از دلار با عناوین مختلفی نظیر دلار، دالر، dolar استفاده میشود که همه به مفهوم دلار واحد پول آمریکا است که امروزه در معاملات جهانی مورد استفاده قرار میگیرد. علامت واحد دلار «$» می باشد که در همان زمان تصویب دلار این علامت برای آن تعیین شد. استفاده جهانی از دلار برای آمریکا نیز فوایدی دارد. یکی از این امتیازات مربوط به اقتصاد آمریکاست که این استفاده عمومی از دلار باعث رونق گرفتن اقتصاد آمریکا می شود. از طرفی باعث گسترده شدن اقتصاد آمریکا در جهان شده و پول این کشور را در کل کشور ها پخش می کند.