وضعیت بازار ارز از نگاه اتاق بازرگانی تهران

وضعیت بازار ارز از نگاه اتاق بازرگانی تهران


احمد کیمیایی نایب رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران در مورد افزایش جدید نرخ ارز گفت: طی سال های اخیر با روی کار آمدن دولت یازدهم در بیشتر اوقات نرخ ارز شکل مصنوعی کنترل می شد که این موضوع نشان می دهد نگاه دولت‌های مختلف نسبت به نرخ ارز این بوده که باید نرخ ارز پایین نگه داشته شود تا توان خرید مردم تاثیر نپذیر اما اگر دولت دخالت خود در بازار ارز را تبدیل به نظارت کند، قطعا برای تولیدکننده و صادرکننده مفید خواهد بود.

در بسیاری از موارد دخالت دولت در بازار ارز به صادرات کشور صدمه وارد کرده چراکه وقتی نرخ دلار به طور مصنوعی پایین بماند واردات سودمند شده و صادرات مضر خواهد بود. دولت یازدهم باید هر سال نرخ ارز داخلی را به اندازه تفاضل نرخ تورم داخلی و نرخ تورم جهانی تعدیل کند.

عدم امکان پیش بینی نرخ ارز توسط تجار و کاسبان ارز

به دفعات بانک مرکزی از  ارز را تک نرخی صحبت کرده اما هیچ کاری برای آن انجام نداده و عملا ارز در کشور دونخری می باشد که همین باعث بروز رانت و فساد شده است.  دولت‌ها نگاهش این بوده که نرخ دلار ثابت باشد چرا که قدرت خرید مردم و تورم به این عامل بستگی دارد.

دولت با دخالت‌های خود در نرخ ارز وضعیتی را به وجود آورده که بازار بسیار تحت تاثیر قرار گرفته است که امکان پیش بینی برای فعالان اقتصادی و کاسبان ارز وجود ندارد و قیمت ها به صورت ناگهانی تغییر می کنند و نوسانات بسیاری دارد. در چنین شرایطی قطعا امکان برنامه ریزی نیز وجود نخواهد داشت و اقتصاد کشور غیرقابل پیش بینی شده است.

جهش نرخ ارز به سبب کنترل مصنوعی آن

دولت در سال های گذشته نرخ ارز را سرکوب کرده است که این کار اصلا خوب نیست و به اقتصاد صدمه می زند. به هر حال اگر قیمت ارز و دلار را مصنوعی کنترل کرد و پایین نگه داشت پایین نگه داشت، زمانی سر باز می‌کند و بالاخره با جهش بالا خواهد رفت. در ماه های اخیر نیز نرخ ارز حالتی جهشی داشت و قیمت آن بالا رفت.

اینکه نرخ دلار و دیگر ارزهای رایج کشور در یک روند منطقی رشد و افزایش پیدا نکرده است. اگر قیمت ارز در سال های گذشته روند طبیعی را می گذراند شاید در این سال ها این طور جهش پیدا نمی کرد. دولت باید دخالت خود در بازار سرمایه و ارز را بردارد و آن را به نظارت بدل کند. دخالت های بی مورد دولت ممکن است باعث چند برابر شدن قیمت ارز شود.

منبع: پایگاه خبری شهر فردا