آشنایی با واحد پول پوند استرلینگ

آشنایی با واحد پول پوند استرلینگ


واحدهای پولی متنوعی در دنیا وجود دارد که تعدای از کشورها از آن برای معاملات استفاده می کنند. یکی از این واحد ها پوند استرلینگ است. پوند استرلینک که خلاصه شده آن پوند می باشد واحد پول بریتانیا یا همان انگلستان است. واحد پوند استرلینک را با  £ مشخص می کنند و معمولا از نام کامل آن استفاده نمی کنند و به طور خلاصه آن را پوند می گویند.

بر اساس اسناد تاریخی می توان گفت پوند استرلیگ یا پوند انگلیس قدیمی‌ترین واحد پول جهان است که امروزه معاملات بریتانیا با آن انجام می شود. پوند تنها واحد پولی انگلستان نیست و واحد های دیگری نیز برای معاملات پولی در گذشته و در حال حاضر وجود دارد.

زیرمجموعه واحد پول پوند

واحد پوند بخش کوچک‌تری نیز دارد که با آن پوند پنی یا به طور خلاصه پنی می گویند. یک پنی برابر با یک صدم پوند است. یعنی صد پنی برابر می شود با یک پوند. با توجه به پیشینه تاریخی پوند می توان آنرا از جمله با ارزشمندترین و قدیمی ترین واحد های پولی دانست. همچنین در انگلستان برای پوند نام دیگری نیز قرار داده اند و به آن کویید می گویند.

ریشه تاریخی واحد پولی پوند

گرچه پوند جزء هویت انگلستان است و اصلا وابسته به این کشور است اما ریشه آن اروپایی نیست. کلمه پوند از کلمه لیبرا که معنای وزن را دارد و یک کلمه لاتین است، برگرفته شده است. چون استفاده از کلمه لیبرا سالیان زیادی است که منسوخ شده به همین دلیل به واحد پولی خود پوند می گویند. همچنین ارتباطی بین واحد پولی پوند و واحد وزن در انگلیس وجود دارد.

یعنی ارزش یک پوند برابر با ۴۵۳٫۵ گرم نقره می باشد. البته در گذشته واحد دیگری برای معاملات پولی در انگلستان رایج بوده که لیره نام داشت و به آن لیره انگلستان گفته می شد که واحد پوند جای آن را گرفت.

نرخ رشد فعلی پوند

با این که پوند سابقه طولانی در زمینه معاملات ارز دارد اما رشد خوبی در بازار ارز نداشته و جای خود را به یورو در اتحادیه اروپا داشته است. می توان گفت یورو واحد عمومی در اروپا بوده و پوند واحد اختصاصی انگلستان می باشد.

فعلا یورو حرف اول را در اروپا می زند و پوند حرفی برای گفتن در اروپا ندارد. بماند که دلار سابقه جهانی داشته و در معاملات بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.