خارجی ها باعث رونق گرفتن بورس شده اند!

خارجی ها باعث رونق گرفتن بورس شده اند!


بورس اوراق بهادار که روزهایی در اوج بود و رونق گرفته بود و با افزایش نرخ روزانه، سود بالایی را برای سرمایه گذاران خود در پی داشت طی چند ماه با رکود مواجه شده بود و هیچ سوددهی نداشت. این بازار کساد در بورس سرمایه گذاران را به سمت بازار های دیگر مانند بازار ارز و یا بازار سکه و طلا کشانده بود. حتی در بعضی موارد مردم سرمایه خود را در خانه نگه می داشند.

پس از گذشت دوران سخت بودس در یکی دو سال اخیر دوباره کمی به حرکت افتاده و رو به رونق است. یکی از مسئولین بورس تهران می گوید اگر مردم پول های پس انداز خود را در بازار سرمایه وارد کنند می توانند به اقتصاد کشور کمک کنند. نگه داشتن نقدینگی در منزل و یا صندوق ها هیچ کمکی به اقتصاد نمی کند و باعث از رونق افتادن بازار و کساد شدن آن می شود. شرکت های عضو بورس تهران عملکرد مثبتی در این دوران داشتند که همین سبب شده شاخص بورس همچنان پر رونق بماند و بدون ریسک حرکت کند.

همچنین این موضوع باعث جلوگیری از رفتار هیجانی سهامداران می شود و از آسیب های بعدی جلوگیری می کند. تمام این ویژگی ها باعث شده شاهد پیشتازی تقاضا به عرضه باشیم. یعنی متقاضیان سهام در بورس بیشتر شده اند. بنابر گفته مسئول شرکت بورس تهران اکثر شرکت‌های حاضر در بورس در تولید محصولات پتروشیمی و فلزات اساسی فعالیت دارند که سهام این شرکت ها به دلیل رشد قیمت های جهانی رشد کرد و توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرد. شرکت های مذکور نصف ارزش بازار بورس اوراق بهادار را تشکیل می‌دهند و این سهم بالایی برای این شرکت های تولیدی می باشد. 

چطور رشد بورس مربوط به خارجی ها است؟

همانطور که گفته شد بیش از نیمی از شرکتهای حاضر در بورس در زمینه فلزات و پتروشیمی فعالیت می کنند. قیمت محصولات ذکر شده از چند سال گذشته رو به رشد بوده و روند خوبی را طی کرده است. همین امر باعث شده افزایش قیمت جهانی ارزش سهام این شرکتها را نیز تحت تاثیر قرار دهد و رشد آنها بیشتر شود.

 افزایش قیمت های جهانی می‌تواند به اینصورت بر روند سودآوری شرکت‌های تاثیر می گذارد که سهام آنها باارزش شده و نرخ آن در بازار بیشتر می شود و به این صورت است که سودآوری بیشتری خواهند داشت. همچنین افزایش نرخ دلار در بازار داخلی دیگر عامل افزایش ارزش سهام شرکت های بورس بوده که در فرابورس نیز مثبت واقع شده است. اما شرکت‌های صادرات محور که تولید آنها بر مبنای ریال بوده و فروششان بر مبنای دلار، سود دوچندانی داشته اند و نرخ سهام آنها دوچندان شده است.

کاهش نرخ سپرده بانکی کمک کار رشد بورس

دیگر عامل رشد نرخ بورس اوراق بهادار کاهش نرخ سود بانکی است. کاهش نرخ سود سپرده بانکی باعث شده سرمایه های موجود در بانک ها به سمت تولید و یا بورس روانه شود در صرف تولید و اشتغال شود.

اگر نقدینگی به سمت بازار سرمایه و تولید برود می تواند کمک شایانی به اقتصاد کشور و کاهش نرخ بیکاری کند. در چند ماه اخیر شاخص بازار بورس نیز روند خوبی را طی کرده که این هم جای شکر دارد. با توجه به رویدادهای جهانی هنوز جا دارد نرخ بورس اوراق بهادار بیش از این رشد کند. در بورس اوراق بهادار نیز تلاش ها بر این است که رشد سود سهام و نرخ رشد نمادها به بیشترین سطح خود برسد تا از این طریق بتوان سرمایه ها را به سمت بورس جذب کرد.

منبع: ایبنا