چرا دلار در بازار ارز نایاب شده؟

چرا دلار در بازار ارز نایاب شده؟


با افزایش جهشی نرخ دلار در این روزها و کاهش دلار دولتی در بازار ارز، دلار در بازار کمیاب شده است! یعنی صرافی ها و تجار به مقدار کافی دلار در دست نداشته و یا برخی اصلا دلار ندارند. نکته جالب این است که دلالان از این مشکل مستثنا هستند. و طبق معمول دلار در بازار دلالان به مقدار کافی وجود دارد.

با شروع روند افزایشی نرخ دلار در بازار جهانی به دنبال آن ارزش دلار در کشور نیز افزایش یافت و به دنبال آن طلا و سکه هم گران شدند. اما مشکل همینجا به اتمام نرسیده و دلار در بازار ارز بسیار کمیاب و گاها نایاب شده است. 

دلار های موجود در بازار کجا رفته؟

با افزایش چشمگیر قیمت ارز در بازار دلالان ارز سراغ ارز دولتی رفته و تمام ارزهایی را که بانک مرکزی به بازار ارز تزریق می کرد خریدند و برای خودشان بازار سیاه درست کردند. همین امر باعث شد دلار نایاب شود و سر صرافان و تجار ارز بی کلاه بماند. علاوه بر این با کمبود دلار در بازار فضا برای افزایش حبابی قیمت ارز بیشتر شد و دلالان ارز را به قیمت دلخواه ارائه دادند.

فروش رفتن ارز دولتی در ساعات اولیه

گفته می شود در همان ساعات اولیه روز که بانک مرکزی اقدام به فروش دلار دولتی کرد سیل عظیم دلالان ارز هجوم آورده و با خرید ارزهای دولتی با قیمت ارزان تر جیب بازار را از ارز خالی کرده و بازار سیاه خود را پررونق. رونق گرفتن بازار سیاه ارز توسط دلالان به نفع آنها و به ضرر بازار ارز تمام شد.

همیشه دست یک دلال در کار است!

مشکل همیشگی بازار ارز دلال های عزیز هستند که با خرید و فروش ارز در بازار و راه اندازی بازار سیاه بازار ارز را با مشکل مواجه می کنند و با افزایش یافتن قیمت ارز سود بیشتری می کنند. سود بیشتر یعنی طمع بیشتر و همین طور با افزایش قیمت بازار سیاه طمع دلالان نیز بیشتر می شود و به قیمت های بیشتر فکر می کنند.

بی کلاه ماندن سر صرافی های ارز

در بازار پررقابت ارز و سکه که دلال ها خون آن را در شیشه کرده اند صرافی ها فرصتی برای تجارت پیدا نکردند و سرشان بی کلاه ماند. دلالان ارز با خرید تمام دلار های موجود در بازار دست صرافی ها را از پشت بسته و جیبشان را بی دلار کرده اند.