چگونه افزایش قیمت دلار و پوند باعث کاهش نرخ یورو مبادله ای شد؟

چگونه افزایش قیمت دلار و پوند باعث کاهش نرخ یورو مبادله ای شد؟


به نظر بی ربط می آید که با افزایش نرخ دلار و پوند در بازار، نرخ یورو مبادله ای کاهش پیدا کند اما در بازار ارز نرخ تمام ارز ها به هم مرتبط است و تغییر هر یک روی دیگری تاثیر می گذارد. حتی بازار طلا نیز با بازار ارز در ارتباط است و بر هم تاثیر می گذارند. بازار داخل نیز از بازار خارج جدا نیست و بازار داخل در ارزهای بین المللی و نرخ طلا از خارج تاثیر پذیر است.

حال برویم سر موضوع اصلی خودمان یعنی ارتباط قیمت یورو مبادله ای با نرخ دلار و پوند. بنا بر اعلام بانک مرکزی در امروز نرخ دلار آمریکا با افزایش چند درصدی روبرو بوده و نرخ آن بالا رفته است. همچنین پوند انگلیس نیز با کمی تغییر در بازار امروز ظاهر شد. فرانک سوییس، کرون دانمارک، ریال عربستان، روپیه پاکستان، درهم امارات و چند ارز دیگر نیز با کمی تغییر مثبت و منفی در بازار امروز خود نمایی کردند.

رابطه نرخ دلار با یورو مبادله ای

در بازار امروز افزایش ها خیلی عجیب نبود اما چیزی که عجیب بود این که چطور افزایش دلار باعث کاهش نرخ یورو شده است؟ به نظر می رسد با افزایش قیمت دلار در بازار جهانی و بازارهای داخلی توجه کاسبان و تجار ارز به سمت دلار و سود حاصل از آن جلب شده و به دنبال سودگیری از یورو نبوده اند. در این صورت با بی توجهی در بازار مواجه شده و از نرخ آن کاسته می شود.

پیش بینی فعالان اقتصادی این است که با کاهش قیمت دلار و بی رونق شدن بازار دلار دوباره نرخ یورو مبادله ای افزوده می شود و دوباره سیل کاسبان و سودجویان بازار یورو به سمت آن بازار می روند.