چه زمانی قیمت نفت ثابت می شود؟

چه زمانی قیمت نفت ثابت می شود؟


قیمت نفت روند افزایشی به خود گرفته به طوری که قیمت آن در این روزها بسیار زیاد شده است. اما سوال اصلی این است که این فازایش قیمت تا کجا ادامه خواهد داشت و چه زمانی قیمت هر بشکه نفت ثابت خواهد شد. کارشناسان بازار انرژی به این سوال پاسخ داده اند.

نظر کارشناسان اقتصادی به افزایش قیمت نفت

با گران شدن قیمت نفت در هر بشکه اعم از نفت ایرانی و نفت جهانی این سوال به وجود می آید که روند رشد قیمت نفت چه زمانی متوقت می شود و قیمت نفت ثابت خواهد شد. برخی از کارشناسان بر این باورند که این قیمت ها در شرایط فعلی بازهم رشد خواهد داشت و برخی برخلاف این نظریه می گویند به زودی قیمت ها کاهش خواهد یافت. 

اختلاف نظر در پیش بینی قیمت نفت

در این میان اما گروهی دیگر از کارشناسان بازار نفت و انرژی می گویند حداکثر قیمت نفت ۶۵ دلار خواهد بود از آن بالاتر نمی رود. این نظریه به خریداران نفت امید بیشتری داده تا با ثبات قیمت نفت به کسب و کار خود ادامه دهند.

چه عاملی باعث افزایش قیمت نفت می شود؟

عامل اصلی تغییرات قیمت نفت عربستان صعودی بوده که طبق اطلاعات به دست آمده عربستان قصد افزایش صادرات نفت را ندارد بنا بر این قیمت ها ثابت خواهند ماند. عربستان در سال های گذشته با تغییر رویه در برداشت و صادرات نفت خود قیمت جهانی نفت را تغییر می داد. اما با گذشت زمان این رویه تغییر کرد و سیاست ها عربستان در صادرات نفت مانند گذشته عمل نکرد.

روشهای مقابله با افزایش احتمالی قیمت نفت

همچنین روش های مقابله با افزایش قیمت نفت در نظر گرفته شده که به محض گران شدن نفت از قیمت مورد نظر نفت های ارزان تر وارد بازار خواهند شد و قیمت ها را متعادل می کنند.

نمی شود بازار نفت را به دست عده ای سودجو سپرد تا خودشان قیمت نفت را بالا و پایین کنند. باید فکری به حال این وضعیت شود. بنابرانی روشهای مقابله با افزایش قیمت نفت پیش بینی شده و قابل اجراست.

فواید افزایش قیمت نفت بر اقتصاد ایران

تحلیل گران داخلی نیز گفته اند اگر بازار نفت سکه شود می توان امیدوار بود که اقتصاد ایران نیز دچار تغییر شود و از این فرصت برای بهبود خود استفاده کند.

گرچه اقتصاد نفتی چیز خوبی نیست اما اگر نفت گران شود می تواند باعث رشد اقتصادی کشود شد.