از  واحد پول روپیه چه میدانید؟

از واحد پول روپیه چه میدانید؟


شاید شما هم از روپیه چیز هایی شنیده باشید و بدانید که روپیه یک واحد پول است اما ندانید واحد پول کدام کشور های روپیه است و یا در مورد پیشینه آن چیزی ندانید. بهتر است این مطلب را بخوانید تا بیشتر با واحد پول روپیه و گذشته آن آشنا شوید و اطلاعات مفیدی را در مورد ان بدست آورید.

کشورهایی که از واحد پولی روپیه استفاده می کنند

همانطور که میدانید روپیه واحد پول است. چندین کشور از روپیه به عنوان واحد پول استفاده می کنند و آن را واحد پول خود قرار داده اند. کشور هایی مثل هندوستان، نپال، اندونزی، پاکستان، مالدیو، سری لانکا، افغانستان که از روپیه به عنوان واحد پول استفاده می کنند. البته کشور افغانستان و برمه در گذشته از روپیه به عنوان واحد پول استفاده می کردند که دیگر واحد جدیدی را برای پول خود انتخاب کرده اند.

روپیه واحد پولی جالبی نیست و در بازار های جهانی از آن برای معاملات استفاده نمی شود و مشخص است که توانایی رقابت با ارز های بین المللی را دارد. 

انواع روپیه

واحد های پولی مختلف در دنیا انواعی دارند که هر نوع در یک کشور کاربرد دارد. مانند ریال که در ایران و کشور های عربی مورد استفاده است و با هم تفاوت دارند. روپیه نیز به همین صورت است و در کشور های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و انواع مختلفی دارد. از جمله انواع روپیه می توان به روپیه هند، روپیه اندونزی، روپیه پاکستان، روپیه بوتان، روپیه موریس، روپیه سیشل، روپیه سری لانکا اشاره کرد که از جمله انواع روپیه می باشند. 

روپیه پاکستان برای کشور پاکستان است که هر روپیه برابر صد پیسه است. روپیه پاکستان زیر نظر بانک مرکزی پاکستان است و توسط آن مدیریت می شود. در کشور های دیگر نیز به همین صورت است. یعنی نام کشوری که بعد از روپیه می آید به معنی آن است که روپیه مورد نظر مربوط به آن کشور بوده و تحت نظر بانک مرکزی آن کشور می باشد.

روپیه های منسوخ شده

همچنین در گذشته نیز روپیه هایی وجود داشت که در زمان حاضر دیگر وجود ندارد و از آنها استفاده نمی شود. مانند روپیه افغانستان، روپیه حیدآباد و روپیه برمه. این روپیه ها در گذشته مورد استفاده بوده اند و الان کسی از آنها به عنوان واحد پول استفاده نمی کند.