نکاتی در مورد سهام عدالت و سود آن

نکاتی در مورد سهام عدالت و سود آن


سهام عدالت چیزی که نزدیک به ده سال است از شروع آن می گذرد و با گذشت این همه سال حالا مقدار کمی را به عنوان سود آن به دارندگان سهام پرداخت کرده اند. اما چرا سود این سهام بعد از گذشت ده سال اینقدر است؟ آیا واقعا سود سهام همین است یا با این پول کار اقتصادی انجام نشده؟ با ما همراه باشید تا از جزئیات این سهام سر دربیاورید.

فضاسازی رسانه های مخالف سهام عدالت

این روزها در برخی رسانه ها تلاش می شود اصل سهام عدالت را به حاشیه برده و سود آن را پررنگ کنند. در حالی که اصل سهام عدالت مهمتر از سود آن است اما در واقعیت به آن توجه نمی شود. گفته می شود سود سهام عدالت سالیانه حدود ۱۵۰ هزار تومان است که البته برخی مرفهین بی درد آن را مسخره می کنند اما واقعیت این است که این پول برای کسانی که با یارانه زندگی خود را سپری می کنند چیز کمی نیست.

سهام عدالت از تصویب تا عمل

بنای اولیه سهام عدالت را دولت نهم که دولت احمدی نژاد بود گذاشت و قرار شد دولت پس از برداشت طلب خود از سود این سهام پس از ده سال اصل سهام برای صاحب آن شود و به صورت اخیاری سود آن را دریافت کند. در پی اقدامات نامناسب در بحث سهام عدالت انتقاد فعالین اقتصادی بر این موضوع زیاد شده است. گفته می شود مردم انتظار دارند دولت مصوبه مجلس در مورد سهام عدالت را به خوبی انجام دهد تا این سهام به معنای واقعی عادلانه باشد.

لزوم شفاف در مودر سود سهام عدالت

دولت باید با شفاف سازی مراحل انجام شده در این سهام مردم را از وضعیت آن مطلع کند و آخرین رویداد های این موضوع را در رسانه اعلام کند. همچنین بی انظباطی های روی داده در مقوله سهام عدالت باید مدیریت شود تا خدشه ای به اصل آن وارد نشود.

البته در مورد افراد تحت پوشش کمیته امداد امام و سازمان بهزیستی تخفیفات ۵۰ درصدی اعمال شد تا برای رفاه حال این افراد کمک شود.