لزوم شفاف سازی نرخ دلار در بازار ارز

لزوم شفاف سازی نرخ دلار در بازار ارز


در گیرو دار نوسانات نرخ دلار و ارز در این روزها بازار سیاه هایی توسط دلالان ارز در کوشه و کنار بازار ارز بوجود آمده که کنترل آنها با مشکلاتی رو به رو است. مصرف این بازار های سیاه ارز دولتی است. دلالان این بازارها با خریداری ارز مرجع و فروش آن ارزها در بازارهای خود به سودهای خوبی رسیده اند.

گفته می شود نرخ ارز در این روزها عوامل متعددی دارد که از جمله این علل می توان به نرخ تورم اشاره کرد. با افزایش نرخ تورم قیمت ارز و طلا نیز در بازار رشد می کند. همچنین نرخ بی کاری نیز بی تاثیر نیست. با افزایش نرخ بی کاری و کاهش دستمزدها افزاد به فکر کارهای پرسودی مانند دلالی و خرید و فروش ارز می افتند و برای خود بازار سیاه ارز راه می اندازند.

قیمت حبابی دلار در بازار ارز

همچنین نرخ ارز در این روزها حبابی است و واقعی نمی باشد. قیمت دلار واقعی کمتر از این مقدار است و باید به مقدار واقعی برگردد که این کار نیازمند مدیریت بانک مرکزی و تزریق ارز مرجع در بازار است.

در چند ماه گذشته قیمت دلار روند صعودی داشته که این روند باید کنترل شود و به نرخ واقعی برگردد. از نظر اقتصادی مشکل جدیدی به وقوع نپیوسته که بخواهد نرخ دلار را تحت تاثیر قرار دهد. مشکلات همان مشکلات قبلی است. بازار ارز نباید در این حد حساس باشد که با کوچکترین اتفاق نرخ آن تغییر کند آن هم تغییر مثبت.

افزایش نرخ ارز، دودش در چشم مردم، سودش در جیب دلال!

انتظار از دولت و بانک مرکزی این است که بازار ارز و سکه را مدیریت کنند و نگذارند عده ای سودجو به فکر کاسبی خود و سودجویی باشند. با توزیع ارز مرجع می توان تا حدود زیادی با این مشکل مبارزه کرد و قیمت ارز را کاهش داد.

افزایش نرخ ارز بر دیگر نرخ ها نیز تاثیر گذار است. قیمت اقلام مصرفی و برخی کالاهای تولیدی که به قیمت دلار وابسته اند نیز در پی افزایش نرخ ارز گران می شوند و دود آن در چشم مردم رفته و سود آن به جیب دلالان ارز.